Mutatunk neked valakit, okés?

A bácsit úgy hívják, hogy Cesare Lombroso és kriminológus volt a XIX. század végének Olaszországában. Azért kellett most megmutatnunk neked, mert a haver azzal szerzett hírnevet, hogy anno kijelentette, ő bizony külső jegyek alapján meg tudja mondani bárkiről, hogy az illető bűnöző-e, avagy sem. Azt vallotta, hogy a bűnözésre való hajlam öröklött, és a rosszéletű gének simán azonosíthatóak akár az arc tulajdonságaiból is.

Itt van egy kis minta az úriember arcképcsarnokából. Szerinte valahogy így néznek ki a született bűnözők:

Miután ezt az elméletét átadta a világnak, a tudományos élet jelesei rendesen hajba kaptak. Akibe szorult némi szociális érzékenység, az persze azonnal látta a buktatókat, már csak azért is, mert Lombroso simán le merte írni, hogy egyes rasszok vagy társadalmi csoportok tagjai bűnözők, amire később a nácik is hivatkoztak a fajelmélet megalkotásakor, ez pedig - ismerve a történelem alakulását - nem tette népszerűbbé emberünk munkásságát.

Lényeg a lényeg, hogy a modern kriminológia már csak tévedésként, áltudományos zsákutcaként hivatkozik Lombroso elméletére...

...és ezt akkor most szépen át is lehet gondolni, ugyanis a kínai Shanghai Jiao Tong University két kutatója, Xiaolin Wu és Xi Zhang csinált egy olyan neurális hálózatot, azaz az emberi agy működését szimuláló mesterséges intelligenciát, ami képes egy fénykép alapján felismerni, hogy azon egy bűnöző látható-e vagy sem.

A módszer a következő volt: a kutatók feltöltöttek a hálózatra 1856 darab igazolványképet, melyeken 18 és 56 év közötti emberek láthatóak, akiknek a fele rendelkezett valamilyen bűnözői múlttal. A mesterséges intelligenciának a képek 90 százalékáról elárulták, hogy azon bűnöző látható-e, vagy sem, majd megkérték, hogy a képeken felfedezett szabályszerűségek alapján mondja meg a maradék 10 százalékról, hogy melyik csoportba tartoznak.

Az eredmény: a mintacsoport tagjairól a gép 89,5 százalékos pontossággal meg tudta mondani, hogy bűnözők-e. Hja.

Szívás, de ha a következők rád illenek, akkor maffiózó vagy, bocsi!

A felső ajkak görbülete egy bűnözőnél 23 százalékkal nagyobb, a szemek belső sarkainak távolsága pedig 6 százalékkal rövidebb az átlagosnál. Szerepe van még az orr hegyétől a száj sarkaira bocsátott egyenesek által bezárt szögnek is, ami 20 százalékkal kisebb egy bűnözőnél, mint egy tisztességes állampolgárnál.

Valahogy így:

A tudományos munkáról itt olvashatsz bővebben, ha nem veszi el a kedved az idegen nyelv és a felesleges rizsa, hiszen a lényeget már fentebb leírtuk.

Ha a kínai robot szerint neked is gáz van az arcoddal, azért még ne rohanj plasztikai sebészhez, hiszen a kínaiak megállapításai nyilvánvalóan nem alkalmazhatóak az europid nagyrassz tagjaira, ráadásul egyes tudományos lapok már most elkezdték savazni a kísérletet, amiért túl szűkös minta felhasználásával vonta le a következtetéseket.

Mindegy is, a lényeg, hogy érdemes lélekben felkészülni arra, hogy a pszichológiát sem fogja kímélni a robotizáció. Előbb-utóbb tényleg mesterséges intelligenciák fogják gyomrozni a jelölteket az állásinterjúkon.

(via)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Felvételen, ahogy egy galaxis elszívja egy másik galaxis anyagát

További cikkeink a témában
Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat
Hirdetés