Több mint másfél évszázada felfedezték a telefont. Elképesztő.

Sokan Alexander Graham Bellt tartják a telefon feltalálójának, de valójában Johann Philipp Reis német fizikus és feltaláló már évekkel korábban megalkotta annak egy kezdetleges változatát.

163 éve, 1861. október 26-án ő mutatta be először nyilvánosan a találmányát, amit egyszerűen csak telefonnak nevezett el (a már akkor létező telegráf, azaz távíró analógiájára).
Johann Philipp Reis telefonja

Reis készüléke képes volt arra, hogy a hanghullámokat elektromos rezgésekké alakítsa, amelyeket elektromos vezetékeken keresztül lehetett továbbítani. Noha az eszköz még nem működött tökéletesen és nem volt elég megbízható a széles körű használathoz, az alapötlet zseniális volt. Bell itt lépett be a képbe: ő olyan telefont fejlesztett ki 1876-ban, amely már megbízhatóan továbbította az emberi beszédet, és ezzel meg is hódította a világot.

Bell telefonja

Reis sajnos nem részesült találmánya elismerésében, hiszen eszközét nem tartották teljes értékű találmánynak, és gazdasági hasznot sem hozott számára. A világ nagy része talán nem is hallott Reisről – miközben Bell neve a telefon szinonimájává vált –, pedig ő volt az első, aki képes volt hangot vezetékeken keresztül továbbítani. Manapság azonban a tudományos közösség egyre inkább elismeri a német munkásságát, és a kor egyik leginnovatívabb elméjeként tartják számon.

Évtizedek óta vita tárgya, kinek is járna a telefon feltalálója cím: Reisnek vagy Bellnek? 2002. június 11-én az Egyesült Államok Képviselőháza egy határozatban kijelentette, hogy valójában egy másik feltalálót, az olasz származású amerikai Antonio Meuccit illetné ez a cím, aki Bell telefonja előtt, 1871-ben szabadalmaztatni akarta a saját távbeszélő-készülékét, de nem volt rá elég pénze.

(Forrás: Britannica, Wikipédia, fotó: Getty Images, Unspalsh / Wendy Scofield)

Ez is érdekelhet:

Ezért nevezik New Yorkot Nagy Almának

New York városát gyakran emlegetik „Big Apple”, azaz a „Nagy Alma” néven, de vajon honnan jött ez a becenév?

A világ regrövidebb tanulmánya egyetlen szót sem tartalmaz

Arról szól, hogyan lehet legyőzni az írói válságot.

Tudod, miért nem szögletesek a repülők ablakai?

A repülőgépek ablakai nem véletlenül nem szögletesek, hanem kerekek, ez egy fontos biztonsági megoldás.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A mesterséges intelligenciával az otthoni wifid is megtáltosodik

Teszteld a tudásod ezzel az öt egyszerű(?) kérdéssel!

Még az űrből is látszik, hogy tavak jelentek meg a Föld egyik legszárazabb helyén

További cikkeink a témában
Magyar lakásba magyar bútort – és ne is akármilyet, minőségit!
Hirdetés