Úgy tűnik, nem a Hold, hanem a vécé okozza a legtöbb fejfájást az Artemis–2-küldetés során.

Az ember azt hinné, egy történelmi űrküldetésen a legnagyobb kihívás a mélyűr, ehhez képest az Artemis–2 legmakacsabb problémáját egy meglepően prózai dolog, az Orion vécéje szolgáltatja. A rendszer nem omlott össze, csak épp ott akadozik, ahol a legkevésbé kéne: a hulladék világűrbe juttatásánál. A gond már az indítás után szinte azonnal jelentkezett, és rövid időre visszahozta az Apollo-korszak kevésbé elegáns megoldásait is.

Szinte el sem hagyta a Földet az Artemis–2, máris megadta magát az űrhajó űrvécéje

Egy több milliárd dolláros űrmissziót nem feltétlenül egy rakétahiba vagy navigációs probléma tudja megakasztani, néha elég egy makacsul rakoncátlankodó vécé is.

Bár az első hibát sikerült elhárítani, a történet nem zárult le, sőt, újabb fordulatot vett. A személyzet ismételt akadályokkal szembesült, ami mellé még égett szag is társult, ami vélhetően nem igazán szerepel a NASA ideális küldetésképében. A helyzet érdekessége, hogy miközben a rendszer az adatok alapján működőképes, a szellőztetés hatékonysága elmarad az elvárttól, ami jelentősen megnehezíti a használatot.

A mérnökök kezdetben fizikai jellegű problémára, például jégdugóra gyanakodtak, amelyet alternatív megoldásokkal próbáltak orvosolni, ám nem jártak sikerrel. Jelenleg úgy tűnik, egy összetettebb jelenségről van szó: egy váratlan kémiai reakció olyan lerakódást eredményezhetett, amely elzárta a rendszer útját. A pontos okokat és a végleges választ csak a földi vizsgálatok fogják feltárni.

Mindez azonban nem írja felül a küldetés jelentőségét. Az Artemis–2 így is történelmet ír, hiszen évtizedek után először hagyta el emberes űrhajó az alacsony Föld körüli pályát, ráadásul rekordtávolságig jutott. A vécé körüli mizéria inkább csak emlékeztető arra, hogy a világűrben még a legegyszerűbbnek tűnő dolgok is képesek komoly kihívássá válni.

(Forrás: Space.com, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Abszurd hiba az Orion fedélzetén: Az emberiség legfejlettebb űrhajóját is kiütötte az Outlook

Kissé szürreális jelenet játszódott le az emberiség egyik legfejlettebb technológiai vívmányának fedélzetén, ami évtizedek óta először juttat embert a Hold környezetébe.

És akkor egyszer csak átlebegett az Orion űrhajó fedélzetén egy üveg Nutella

Soha nem járt még ilyen messze egy kenhető édesség a Földtől.

400 200 km és 40 200 km/óra: 6 rekord, amivel az Artemis–2 átírja az űrkutatást

Az Artemis–2 négyfős legénysége hamarosan útnak indul, hogy több szempontból is új fejezetet nyisson az emberiség és az űrutazás történetében.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Abszurd hiba az Orion fedélzetén: Az emberiség legfejlettebb űrhajóját is kiütötte az Outlook

És akkor egyszer csak átlebegett az Orion űrhajó fedélzetén egy üveg Nutella

A szemünk előtt omlik össze a világegyetem egyik legnagyobb csillaga

További cikkeink a témában
A Player kérdése: Megnézted az új Peaky Blinders-filmet?
13% Igen, tetszett.
24% Igen, de csalódás volt.
26% Még nem, de megnézem.
37% Szerintem ez most nekem kimarad.