Itt a szép új jövő, barátaim.
Néhány évvel ezelőtt debütált a világhálón a Boston Dynamics robotkutyájáról szóló videó, ami valami megmagyarázhatatlan oknál fogva apokaliptikus hangulatot ébresztett mindenkiben, holott a magyarázat szerint az eszközt főként olyan tevékenységek elvégzésre szánták, amik segítenek az embereknek, nem pedig ellenük irányul. Valami mégis van a kognitív tudattalanunkban, ami miatt félünk ettől a géptől, aki látta a Black Mirror idevágó epizódját, az tudja mire gondolunk.
Nos, a mai naptól, azaz május nyolcadikától a szingapúriak már majdnem a Black Mirrorban érezhetik magukat, a városvezetés ugyanis a parkokban és közterekben munkába állította saját robotkutyáit.
Gyorsan meg is jegyezték, hogy nem emberek megbüntetése a cél, azaz nem kívánják majd beazonosítani azt, akin nincs maszk, nem áll két méterre a társaitól, vagy épp bandákba verődve beszélget. A feladata az, hogy a kutya szenzoraival ellenőrzik, egy adott területen nem tartózkodik-e túl sok ember.
(Érdekes, hogy most, amikor egy párizsi metróállomáson elkezdték egy szoftverrel ellenőrizni, hogy kin van maszk és kin nincs, ott is kiemelték, hogy nem az a cél, hogy beazonosítsák a szabálysértőket.)
A Spot névre robot haszna a városvezetők szerint, hogy így kevesebb közterületest kell kiküldeniük a parkokba, akik így kisebb eséllyel fertőződnek meg a koronavírussal.
A hatóságok már közleményben figyelmeztették a helyieket, hogy ne kapjanak pánikrohamot, ha elbaktat mögöttük ez a szerkezet.
Just received the most Singaporean pandemic content from a mate based in the little red dot pic.twitter.com/vqgnQ5F4D9
— Soon-Tzu Speechley 孫子 (@speechleyish) May 8, 2020
Az Amerikai Egyesült Államokban és Kínában drónokat használnak arra a célra, hogy megfigyeljék, egy adott területen nem gyűlt-e össze túl sok ember, vagy hogy betartják-e a kijárási tilalmat.
És végezetül itt egy rész az említett Black Mirror epizódból.
Kellemes hétvégét mindenkinek!