Egészen eszelős látvány, ahogy szó szerint egy szempillantás alatt rakja ki a Rubik-kockát egy robot. De van két, ennél is meglepőbb dolog a történetben.

Néhány napja döntötte meg a Rubik-kocka kirakásának gyorsasági rekordját egy 21 éves srác, Max Park, aki 3,13 másodperc alatt tekerte a helyére a színes lapokat. De az MI korában nem elég már „csak” humán rekordot számon tartani, nézzük, mit is tudnak a gépek!

Nos, a gépi sebességrekord 0,38 másodperc.

Az MIT két hallgatója, Ben Katz és Jared Di Carlo gépe ennyi idő alatt rakott ki egy kockát, ami 40 százalékos gyorsulás Albert Beer német mérnök korábbi 0,637 másodperces rekordjához képest. Szédítő még nézni is, ahogy a tengelyekből álló gép megoldja a feladványt:

Di Carlóék egyedi fejlesztésű motorvezérlőt építettek, ami nagyjából 10 milliszekundum alatt fordított egyet a Rubik-kockán. Miután egy Rubik-kocka átlagosan 19-23 forgatással oldható meg, elméletben 0,25 másodperc alatt is végezhetne a gép, de a mostani iterációja 15 milliszekundumos lépéseket tesz lehetővé.

Ami a meghökkentőbb, hogy a rekordot 2018 májusában érték el, azaz már több mint öt éve, és mindig ez az érvényes abszolút csúcs. Akkoriban azt mondták, biztosan tudnának gyorsítani a folyamaton, de elvesztették az érdeklődésüket, mert

a hibakeresés nagyon időigényes folyamat: nagysebességű kamerával kell elvégezni, és a hibák gyakran összetörik a kockát vagy kárt tesznek a berendezésben.

Katz és Di Carlo annak idején egy pár Playstation 3 Eye webkamerát szerzett be, fejenként 7, azaz hét dollárért. Ezeket a kocka ellentétes sarkaiban helyezték el, így mindkét kamera három-három oldalra látott rá. És kellett egy picit trükközni a színekkel is: a kamerák nagyon nehezen tudták megkülönböztetni a piros és a narancssárga színeket, ezért a narancsot feketére festették.

A szoftver azonosította a színeket, felépítette a kocka leírását, és elküldte azt a min2phase megoldó programnak. Ezután a program egy soros kábelen keresztül elküldte a megoldást a hat oldal forgatásáért felelős hat motornak, amelyek tették a dolgukat. A teljes folyamat 0,38 másodpercet vett igénybe. Mindezt öt évvel ezelőtt, és amennyire tudjuk, azóta sem csinált senki gyorsabbat.

Ben blogján egy részletes leírást és sok fotót is találsz a gépről, annak építéséről és működéséről. Ugyanakkor a tanulság, hogy nem a szoftver gyorsasága a szűk keresztmetszet, hanem a kocka mechanikai tulajdonságai, aki tehát ennél is gyorsabb kirakást szeretne, elsősorban azzal a területtel kell foglalkoznia.

Nem hivatalos a gépi csúcs

Igaz, a Kocka Világszövetség rekordokat számon tartó oldalán csak az emberi teljesítmények szerepelnek, cserébe ott a klasszikus 3×3×3-as kiosztás mellett rengeteg más is megtalálható, plusz a vakon, a legkevesebb mozdulattal, az egy kézzel kirakott  eredmények is.

(Forrás: Ars Technica, a fotó Ben Katz blogján található)

A Rubik-kocka-kirakás humán világrekordja 3,13 másodperc:

3,13 másodperc mire elég? Ennek a srácnak egy világrekordra

Megdőlt a Rubik-kocka kirakásának világcsúcsa.

De ugyanolyan bravúr zsonglőrködés közben kirakni HÁROM Rubik-kockát:

Azt meg mondani sem kell, hogy a játék már a techipart is megihlette:

Rubik-kockára hasonlít, huszonnégy képernyője van, és videojátékozhatunk vele – no mi az?

Ha például pacmanezni kezdünk, akkor a kocka megdöntésével és forgatásával tudjuk hősünket irányítani.

Amilyen apró, olyan drága a világ legkisebb Rubik-kockája

Japánban mutatták be a Rubik-kocka szigetországi megjelenésének 40. évfordulójára.

Hipnotikus látvány, ahogy egy robotkéz kirakja a Rubik-kockát

Már a lenyűgöző kézügyesség sem az emberiség sajátja.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában