Több mint 36 ezer kilométerrel a Föld fölött kering majd az űrbenzinkút, ami a kormányzati és kereskedelmi űreszközöknél is gyakran használt hidrazinnal tölt majd fel műholdakat.

Az Orbit Fab akár már 2025-ben beüzemelne egy űrbenzinkutat a magasabb pályán keringő műholdak számára. Nyilván nem 95-öst és dízelt árulna, továbbá ebben az esetben a kút megy a műholdhoz majd. Viszont ahogy egy hagyományos földi benzinkút, ez is marha drága, ahogy Spacejunkie írja, „20 millió dollárért akár 100 kg hidrazint lehet majd kapni, ami viszont még mindig sokkal olcsóbb, mint egy teljesen új műholddal lecserélni a meglévőt, feltételezve, hogy az egyébként még teljesen üzemképes.”

Az űrkút egy-egy üzemanyagot tároló és szállító egységből áll majd, a műholdakhoz való csatlakozást és az utántöltést a cég saját fejlesztésű RAFTI (Rapidly Attachable Fluid Transfer Interface) adapterével oldják majd meg, ami megtalálható lesz magán a tárolón és a szállítókon, illetve a szolgáltatást igénybe vevő vállalatok műholdjain és eszközein is.

Elsőként a geostacionárius pályán keringő műholdak számára tervezik elindítani a szolgáltatást, az üzemanyag-tároló állomás egy „szervizpályán”, 300 kilométerrel GEO fölött, a Földtől 36 086 km magasságban kering majd, hogy ne zavarja a műholdak munkáját.

Jeremy Schiel, az Orbit Fab társalapítója szerint a rengeteg különböző űreszköz által használt sokféle alacsony Föld körüli pályákkal szemben az ottani működés egyszerűsége miatt kezdenek ezen a pályán: „A GEO-ra sokkal könnyebb árat szabni, mert az csak egy pálya. A LEO (Low-Earth orbit) minden egyes pályájára más-más árat kell szabni a pályára való eljutás módja miatt. Először a GEO egyszerű kereskedelmi árával foglalkozunk, és csak utána kezdünk el lefelé haladni.”

És azért a hidrazinnal kezdik, mert azt mind a kereskedelmi, mind a kormányzati űreszközökben gyakori választás, tette hozzá Adam Harris, az Orbit Fab üzletfejlesztési alelnöke.

(Forrás: spacejunkie, fotó: Orbit Fab)

Ez is érdekelhet:

Hamarosan benézhetsz az európai űrhajózás fellegvárába

Testközelből találkozhatsz egy sor űrrel kapcsolatos innovációval, benézhetsz Európa legnagyobb műholdvizsgáló létesítményébe az európai űrügynökség nyílt napján.

Pofátlanul kicsi adattároló került a 11 milliárd dolláros James Webb űrteleszkópba

A telefonod tárhelye is nagyobb ennél, na de az kibírja a mélyűr viszontagságait?

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Tíz egyszerű kérdés, amire iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!
Hirdetés