Az aktív vulkánok tanulmányozása mindig is nagy problémát jelentett a kutatóknak: egyrészt az óriási hőmérséklet, másrészt a nem túl barátságos gázok jelenléte intette óva a tudósokat a közelebbi megfigyelésektől.

A Cambridge-i Egyetem és a Bristoli Egyetem nagy koponyái viszont úgy gondolták: egy különleges érzékelőkkel – gázelemző, négyfokozatú szűrőcsomag, hamuelemzéshez használatos széncsapok, hő- és vizuális kamerák és légköri érzékelők – felszerelt drón jelentősen megkönnyíthetné a munkavégzést. Neki is vágtak egy kalandnak, méghozzá a távoli Guatemalában, ahol az alaposan felvértezett drón olyan közel repült az épp pöfékelő Volcán de Fugeo, valamint a Volcán de Pacaya tűzhányók csúcsához, hogy

meg tudta mérni az izzófelhőben a hőmérsékletet, illetve a páratartalmat, valamint mintát vett a vulkanikus anyagokból, és mellesleg kiváló valós idejű felvételeket készített a robbanásokról.

Dr. Emma Liu, a Cambridge-i Egyetem földtudományi tanszékének vulkanológusa szerint a drónok felbecsülhetetlen értékű megoldást jelenthetnek a vulkánkitörések rutinjellegű ellenőrzésére, ez pedig segíthetné a robbantások hatékonyabb felderítését is – így a helyieknek is több idő állna a rendelkezésükre, hogy időben felkészüljenek egy közelgő katasztrófára.

(forrás: University of Cambridge)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Ez volt az első fotó a csernobili atomkatasztrófáról

További cikkeink a témában
Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat
Hirdetés