Itt egy lista arról, hol lenne érdemes kezdened, ha jó vegá(n) burgert szeretnél enni.
Manapság már egyre kevésbé rettegünk a húsmentes táplálkozástól, ezt a számos vegetáriánus/vegán kajálda megjelenése mellett az is jól mutatja, hogy a legtöbb étteremben – legyen az klasszikus vendéglő, kifőzde, pizzázó, hamburgerező, stb. – már nemcsak a rántott sajt, margarita pizza vagy gomolya sajtos hamburger közül tud választani a vegán/vegetáriánus betérő, hanem jellemzően derék kínálat közül szemezgethet.
A húsmentes táplálkozásnak különféle irányzatai léteznek, a legelterjedtebb:
- a vegetarianizmus, ami elveti bármilyen állat megölésével elkészített táplálék elfogyasztását, ez ugye megengedi például a tejet és a tojást, hiszen ezek nem járnak az állat életének kioltásával (legalábbis közvetlenül), míg
- a veganizmus semmilyen állati eredetű ételt nem enged meg, tehát a fentebb említett tej és tojás sem fogyasztható.
És nemcsak a húsmentes kínálat bővült a vendéglátó egységekben (és egyébként a boltokban is), de némiképp árban is közelebb kerültek egymáshoz a hús és a húspótló termékek. (Gyors megjegyzés: tapasztalatom szerint nem utóbbi lett olcsóbb, hanem előbbi drágult hozzá, bár lehet, hogy nem éppen a jelenlegi helyzetben kéne az anyagiakkal dobálóznom). A különböző táplálkozási irányzatok megfizethetőségének összehasonlításáról nem is olyan rég készült egy tanulmány:
Persze arról pont ugyanannyira megoszlanak a vélemények, hogy nem húst enni mennyire egészséges, mint magáról a húst tartalmazó étrend egészségünkre gyakorolt pozitív/negatív hatásairól. Igazából nem is akarok most ebbe belemenni, mégpedig főleg azért nem, mert – például ITT és ITT már úgyis írtunk róla, és mert – inkább onnan közelíteném meg a dolgot, hogy
húsimádóként hol ettem a legfinomabb húsmentes „húsos” és vegán hamburgert?
Néhány dolog ezzel kapcsolatban:
- Nekem semmi bajom a hús nélküli étrenddel, sőt, kifejezetten támogatom és minden tiszteletem a vegá(no)ké, főleg, ha elvi okai vannak választásuknak, de én képtelen vagyok lemondani róla (pedig próbáltam több hónapig), egyszerűen imádom a hús ízét.
- Nyilvánvalóan nem kóstoltam az összes budapesti hamburgerező összes húsmentes pogácsával készített szendvicsét.
- Nem vagyok egy nagy gourmet, sőt, semmilyen.
- Mint minden ilyesmi lista, ez is tök szubjektív.
Így néz ki a top 5:
#5 Vegan Love – Vegan Street Food
Bevallom, nálam egyáltalán nem indult jól az egyik legfelkapottabb budapesti vegán burgerezőként számontartott Vegan Love története. Amikor néhány évvel ezelőtt életemben először bementem hozzájuk, ettem egy nem tudom már, milyen hamburgert, amit annyira katasztrofálisnak ítéltem meg, hogy egészen tavaly nyárig jobbnak láttam messzire elkerülni a helyet. Arra sem emlékszem, hogy jutottam el odáig, hogy újra próbát tegyek náluk, de nem bántam meg, hogy esélyt adtam neki. Azóta többször is megfordultam ott, egyik alkalommal pedig egy olyan BBQ-s szójaburgert tettek elém, hogy egy pillanatra el is bizonytalanodtam, hogy tényleg a Vegan Love-ban vagyok-e. Hozzátenném, hogy a szójával viszonylag nehéz melléfogni, saját tapasztalatom szerint legalábbis könnyű úgy elkészíteni, hogy húshoz hasonló íze legyen. Nem tudom, hogy az első kellemetlen benyomásom óta eltelt évek során változtattak-e valamit a menün vagy a hamburgerek receptúráján, de ez a szendvics engem egészen meggyőzött. Remélem, ez a BBQ-s burger még kapható náluk.
#4 Las Vegan's
Amikor valaki úgy hirdeti magát, mint a Las Vegan's, hogy „a növényi étkek forradalmára”, akkor jellemzően az ember ösztönből nagy elvárásokkal fut neki a helynek. Én pontosan így voltam, amikor először rendeltem tőlük. A grillezett szejtános, Lord Seitan elnevezésű hamburgert választottam az étlapról, mégpedig azért, mert a vegá(n) ismerőseim rendre isteni szejtános burgerekkel rukkolnak elő a Food Not Bombs-os segélybulikon, és kíváncsi voltam, milyen is egy ilyen hangzatos szlogent választó étterem szejtános szendvicse. Megjegyezném, hogy a szejtánt jóval körülményesebb és időigényesebb elkészíteni, mint mondjuk a tofut vagy a szóját, de ugye a Las Vegan'snak nem lehet mentsége, hiszen nagyiparban tolják. És nem is kell magyarázkodniuk, mert pöpec burgert tálaltak. Ráadásul a legnagyobb félelmem sem igazolódott be, hogy a szendvics méretét tekintetve a valóságban meg sem közelíti a hivatalos kajafotón látottat. Ez egy újabb erős érv nálam, és ha ezek után három szóval kéne jellemeznem a Las Vegan'st, akkor azt mondanám, hogy megéri rendelni tőlük.
#2 EPOCH Vegan Burger (korábban Istvánffi Veggie Burger néven futott)
Nem véletlenül jön a negyedik hely után a második, ugyanis (egy meglepő) holtversenyt hirdettem. De most még maradjunk ennél. Szóval ha egy igazán jó vegán burgert szeretnél enni, akkor az EPOCH – ami valószínűleg nekem örökre csak Istvánffi marad – egy kihagyhatatlan hely. A húst itt búzából/gombából/zabból készült pogácsa, vagy a saját nevét viselő, borsófehérjés EPOCH meat helyettesíti. Az igazság az, hogy ezek közül én csak a zabosat és a gombásat próbáltam, és egyiknek sem volt hús íze. Tudva, miből is készültek, nyilván még véletlenül sem vártam, hogy marhahúspogácsa, vagy arra emlékeztető ízt kapjak. Ugyanakkor egyáltalán nem volt hiányérzetem, mert egy pazar hamburgert kaptam. Apró megjegyzés még: a hellyel kapcsolatban számomra külön szimpatikus, hogy – elmondásuk szerint – az étterem ételeinek hátterét szolgáló üzem, a mai napig egy családi vállalkozás.
#2 Burger King
Elfogadom, ha nagyot nézel, és megértem, ha ezért most sokan megköveznek, és higgyétek el, én sem láttam jönni, hogy az EPOCH-hal holtversenyben a második helyre teszem a Burger Kinget, de megtörtént. Megjegyezném, hogy én alapvetően nem annyira szeretem azt ilyen McDonald's- és Burger King-féle gyorséttermeket – és nem is feltétlenül az ételeik miatt, sokkal inkább az üzletpolitikájuk az, ami kevésbé teszi vonzóvá őket számomra –, de a francba is, a Burger King kamuhúsos, egészen pontosan a „teljesen növényi alapú, fenntartható gazdálkodásból származó szójából és búzából készült Plant-Based pogácsás” szendvicse, a Plant-Based Whopper a legjobbak közé sorolható. El is mondom, miért: bár eddig én még soha nem ettem egy egészet ebből, csak a hosszú évek óta hol vegán, hol vegetáriánus menyasszonyom hamburgeréből falatoztam, miközben én valami húsos whoppert ettem, de fel sem tűnt a különbség, ízében és állagában sem. Egyébként nemcsak kifejezetten ízletes, de árban is kedvező(bb).
A Burger King húsmentes pogácsája a The Vegetarian Butchertől jön, ami nemrég az első helyen végzett Európa legnagyobb fenntarthatósági márkafelmérésében.
#1 Majorka
Nekem a Majorka a kedvenc hamburgerezőm, tőlük többet is kóstoltam (és a Bacon-Cheese Burgerükkel igencsak magasra tették a lécet, szerintem ez az egyik legjobb szendvics Budapesten), kínálatukban pedig ott figyel egy húsmentes remekmű is: a Beyond Burger. Ebbe a roston sült kamuhúspogácsát a húsmentes húspiac egyik legnagyobb szereplője, a Beyond Meat adja, vagyis nem volt ez akkora vállalás a részemről, hiszen előre lehetett tudni, hogy ízre egészen biztosan nem lesz vele baj. Nem is lett. Egy az egyben olyan, mintha csak egy igazi, prémium, marhahúsos hamburgert ennél, amiről meg nem mondanád, hogy kamuhúsos. Ők azt írják róla, hogy „Beyond Burgerünket a vegán húspogácsa teszi ellenállhatatlanná és felejthetetlenné”, én pedig azt mondom, hogy ez csak részben igaz, mert a körítés, mármint összízhatás teszi különlegessé. De mint mondtam, nyilván nem vagyok vájt fülű/szájú.
Nyilván ezzel lehet vitatkozni, és szívesen is veszek még ajánlásokat. Megkóstolnék még néhány vegá(n) burgert Budapesten.
(Fotó: Vegan Love – Vegan Street Food, EPOCH Vegan Burger, Majorka, nyitókép: Vegan Love)
Ez is érdekelhet: