A legjobb útifilmeket élőben kell nézni, erre pedig a legalkalmasabb eszközök azok a a vonatok, amelyek a világ legszebb tájain suhannak végig.

Rocky Mountaineer, Kanada

A repülőgépes utazás olyasmi, mint az autópálya, vagyis az ember gyorsabban ér az úticéljához, csak közben nem lát semmit. Azok, akik ráérnek, nem szállnak a felhők fölé, inkább megváltják retúrjegyüket a pályaudvaron, aztán beülnek egy első vagy másodosztályú kupéba, és élvezik a kilátást.
Ha az ember például a kanadai Rocky Mountaneerre vált jegyet, akkor az ország csendes-óceáni partvidékétől – egészen pontosan Vancouvertől – Calgaryig utazhat, közben a Sziklás-hegység hófödte csúcsai, vulkáni kráterek között, fenyvesekből álló vadonon roboghat keresztül. A kétnapos út során a vonat egy éjszakát Kamloops városkában tölt, és csak reggel megy tovább, hogy az utasok semmiről se maradhassanak le. A kilátás a legjobb az első osztályú, üvegtetős Gold Leaf kocsikban. A panorámatúra ára meglehetősen borsos, egy négynapos menet ára 1200 amerikai dollár, vagyis több mint 250 ezer forint.

Darjeeling Himalayan Railway, India

A keskeny nyomtávú, a köznyelvben csak játékvonatnak nevezett szerelvény a világ egyik legszebb vidékén pöfög végig. A Himalája indiai szakaszán a nyolcórás út alatt a gigászi hegycsúcsok között utazhatnak szerencsések, igaz, ez az út nem az ijedőseknek való, ugyanis sokszor szakadékok szélén halad el a kissé viharvertnek tűnő gőzmozdony és a hozzá tartozó kocsik. Nem csak hegyeket, hanem teaültetvényeket, vad dzsungeleket, festői völgyeket is láthatunk errefelé. A kanadai úttal ellentétben ez az út jóval olcsóbb: kevesebb mint ötszáz forintnyi pénzért már remek ülőhelyet kaphatunk!

Semmeringbahn, Ausztria

A Gloggnitzból induló Semmeringbahn alig egyórás szakaszának abszolút helye van összeállításunkban. Ez van a legközelebb hozzánk, másrészt az Alpok csúcsai között viaduktokon, alagutakon, hegyen-völgyön siklik végig utasainak legnagyobb örömére.
A szakasz annyira híres, hogy tucatnyi érmén és bankjegyen szerepelt, jelenleg a 25 euróba kerülő Semmering-emlékérem a legfrissebb ilyen jellegű mementó. Az egyórás út ára nagyjából 3000 forintnyi euró.

Transzszibériai Expressz, Oroszország

Európából indul (az egyezményes megállapodás szerint Moszkva még európai városnak számít), és a távol-keleten ér célba a Transzszibériai Expressz. 9288 kilométeres hosszával ez a világ leghosszabb vasútvonala, nyolc időzónán halad keresztül nagyjából hat nap alatt. „39 km-en keresztül az Amúri-öböl (Japán-tenger), 207 km-en keresztül a világ legnagyobb és a legmélyebb (1637 m) édesvizű tava, a Bajkál-tó mellett húz el, ezen belül 28 km-t közvetlenül a tó partján tesz meg. Útközben feltűnnek az Ural röghegység vonulatai, az Ob és az Irtisz folyó között 600 km-en keresztül sík és szinte szögegyenes a vonat útja” – áll egy orosz utakra specializálódott utazási iroda honlapján.

A vonalon különböző típusú vonatokra szállhatunk fel, a legkülönlegesebb (és egyben legdrágább) az Arany Sas névre hallgató luxusvonat. Az expressz tipikus példája annak, amikor egy vonatúton nem a megérkezés számít, hanem maga az út. A hatnapos út ára tulajdonképpen nem is annyira vészes, nagyjából 130–150 ezer forint között mozog.

The Ghan, Ausztrália

Két nap alatt észak-déli irányban keresztülszelni egy kontinenst nem rossz buli, márpedig a Ghan pontosan ezt kínálja. A vonat neve az Afghan Express rövidítésből ered, az 1800-as években ugyanezen az útvonalon haladó járat után.
A vonat főleg sivatagos síkságon halad keresztül, de északon a klíma már trópusi, így Darwin közelében látni nem kevés zöldet is. Nem mellékesen a szerelvény áthalad a Clare-völgyön is, amely a fantasztikus Uluru sziklának ad otthont. A kétnapos túra ára elég húzós, a legdrágább jegy 1800 dollárba (bő 400 ezer forint) kerül, igaz, ez saját kabint és saját fürdőszobát jelent, de ennek feléért is kapni jegyet.

Még több csodás úticél a Playeren!

(Fotók: hndb, busse, kierstypang, hig37, elrentaplats, gerk, michael hanisch)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Tizenhat évig a Normafa szégyenfoltja volt a legendás Hotel Olimpia

További cikkeink a témában
Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat
Hirdetés