Már az elején elmondom, hogy én edzőként kifejezetten ellenzem a zenével való futást, magam sem teszem, de tudom, hogy sokan futnak zenével, ezért érdemes körbejárni ezt a kérdést. Pár olyan tanítványomat is megkérdeztem, akik rendszeresen zenét hallgatnak, hogy ők miért futnak azzal, és azokat is, akik nem hallgatnak futás közben zenét. Ebből is megállapítható már az elején, hogy a zenehallgatás futás közben egyéni preferenciától függ, előnyei és hátrányai is vannak. Nézzük meg a legfontosabbakat!

Előnyök

  • Motiváció és hangulatjavítás: A zene segíthet abban, hogy jobban belelendülj a futásba, különösen, ha gyors, dinamikus zenét választasz. A kedvenc zenéid növelhetik az energiaszintet, és segíthetnek átlépni a mentális korlátokat.
  • Fókuszálás: A zene hallgatása segíthet elterelni a figyelmet a fáradtságról. A zene által keltett mentális „menekülés” segíthet abban, hogy jobban összpontosíts a futásra, nem pedig a nehézségekre.
  • Tempó szabályozása: A zene ritmusának követése segíthet abban, hogy fenntartsd a megfelelő tempót. Ha a zene üteme gyors, akkor ösztönözhet, hogy gyorsabban fuss, míg egy nyugtatóbb zene segíthet a lassabb tempóban.
  • Szórakozás: A futás lehet monotonná váló tevékenység, különösen hosszabb távokon. A zene szórakoztatóbbá és élvezetesebbé teheti a futást.
  • Időhiány: Sokan mondták, hogy futás közben az egyre népszerűbb podcastokat, hangoskönyveket hallgatnak, amire máskor nincs idejük.

Hátrányok

  • Fókusz elvesztése: A zenehallgatás könnyen elvonhatja a figyelmed a környezetedről. Ez veszélyes lehet, különösen forgalmas helyeken vagy szűk, egyenetlen terepen, ahol a figyelmet a környezetre is érdemes összpontosítani. Személyes észrevételem, hogy a szigeten is sokan futnak zenével, és nem hallják, ha mögöttük gyorsabb ember érkezik, és ha kevés hely van, nem húzódnak félre. (Ezért IS szoktam a futókörön szemben futni.)
  • Túlzott stimuláció: A túl gyors vagy intenzív zene néha túlstimulálhatja az agyat, ami miatt fáradtabbnak érezheted magad, vagy éppen túlzottan felspannolhatja a rendszert, ami hosszabb távon kényelmetlen lehet, emiatt az edzés rovására mehet.
  • Rossz szokások kialakulása: Ha minden futás közben zenét hallgatsz, akkor a jövőben nehezebben tudsz motiválódni, ha nincs nálad zene, vagy nem tudsz hozzáférni. Továbbá a zeneállomány megválasztása is befolyásolhatja, hogy mennyire hatékony a futás – ha például mindig ugyanazokat a dalokat hallgatod, unalmassá válhat.
  • Mozgáskoordináció: Ha rosszul választasz zenéket, rossz a tracklisted, nem a tempónak megfelelő a BPM (beats per minute), az kihat a mozgásodra is, és diszkomfortos lesz, ami szintén haza vághatja az edzésedet.
  • Közösségi futás hiánya: Ha zenével futsz, azt vélhetően egyedül teszed, és úgy érzed, hogy a zene segít abban, hogy tempósabban fuss, én azt mondom erre, hogy a közösségben való futás sokkal többet ad, mint a zene: társaságot, és mindig akad olyan, aki diktálja a tempót, jobban, mint a füledben a muzsika… ráadásul a futás öröme is közös.

Mi a jobb: zene vagy csend?

Zene:

  • Ha szeretnéd motiválni magad, vagy elterelni a figyelmed a fáradtságról, a zene kiváló választás lehet.
  • Különösen rövidebb távoknál és intenzívebb edzéseknél segíthet, hogy jobban teljesíts.
  • Ha egyedül futsz, és inkább kizárnád a külvilágot.

Csend:

  • A csendes futás előnye, hogy jobban oda tudsz figyelni a légzésedre, a futótechnikádra, a környezetedre, és egyesek számára ez segít jobban kapcsolatba lépni a testükkel.
  • Ha hosszú távra készülsz, a csend lehetővé teszi, hogy jobban élvezd a természetet, és mentálisan is felkészülj a táv teljesítésére.

Következtetés

Nincs egyértelmű válasz arra, hogy mi a jobb. Ha a célod a motiváció és az intenzív edzés, a zene segíthet, de ha inkább a belső fókuszáltságra vagy a természet élvezetére vágysz, a csendes futás jobb választás lehet. Az is lehet egy jó megoldás, hogy a futás bizonyos részein zenét hallgatsz, más részeken pedig hallgatod a környezetet, főleg, ha olyan helyen futsz.

A szerzőről

Markocsán Sándor „Sanyosz” a Sanyosz Istálló Egyesület vezetőedzője, többszörös magyar bajnok. A legjobb ideje 5 kilométeren 14:05, 10 kilométeren 29:17, félmaratonon 65:42.

Itt érheted el: www.sanyoszistallo.hu | hello@sanyoszistallo.hu

Ez is érdekelhet:

Milyen keresztedzéseket válasszunk futóként?

Újabb tippeket adunk a futással, azonbelül is az edzéssel, felkészüléssel kapcsolatban, ma a keresztedzésekre fókuszálunk.

Hol versenyezzünk, külföldön vagy itthon?

Egy futószezon után (legyen az eredményes, vagy kevésbé az), amit alaposan kiértékelünk az edző és  (télen) egy pohár forralt bor társaságában, kezdhetjük tervezni a következő szezonunkat.

Milyen edzéstípusok vannak, és mikor kell ezeket futnunk a felkészülés folyamán?

Elmondjuk, milyen típusú edzésmunkára van szükséged, ha szeretnéd a futóteljesítményedet fejleszteni.

Hogyan építsd fel magad sérülés után?

A nagy kérdés, hogy mikor biztonságos a visszatérés a sporthoz, mikor kezdhetünk ismét futni egy sérülés után.

Hogyan őrizzük meg a motivációnkat?

Január vége van, ilyenkor már mindenki túl van a szokásos újévi fogadalmán: új év, új célok, még több kilométer, még több verseny, még több egyéni csúcs, még kevesebb kiló, stb.

Futni fogok, de milyen cipőben és ruhában fussak?

Már rég nem érvényes az a megállapítás, hogy a futáshoz elég egy cipő, és már futhatunk is.

(Fotó: Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A futás nem csak a rekortánpályán kezdődik! – Íme az NN Ultrabalaton két magyar ultrafutójának edzéstippjei

Jobb vagy az átlagnál földrajzból? Most kiderül!

A Föld napján Katiával tennénk valamit a bolygóért

További cikkeink a témában