Összeszedtünk tíz olyan dokumentumfilmet és -sorozatot a piacvezető streamingszolgáltató kínálatából, melyek az élményfaktor tekintetében simán felveszik a harcot a nagyjátékfilmekkel, arról nem is beszélve, hogy némelyik még arra is képes, hogy megváltoztassa az életed. Listánk összeállítása során a magyar regisztrációval elérhető alkotások közül válogattunk.

Ne szórakozz a macskákkal: Vadászat az internetes gyilkosra

Előre szólunk, hogy a Don’t F**k with Cats egy állatvédőnek nem könnyű néznivaló, a sztori ugyanis egy internetes videóval kezdődik, melyen az látható, hogy valaki vízbe folyt néhány kiscicát. Erre természetesen az internet népe is felkapja a fejét és hamar össze is verődik egy közösség, melynek tagjai célul tűzik ki, hogy leleplezzék és felelősségre vonják a klip készítőjét. Már az indítás is erős, de az igazán komoly fordulatok csak a későbbi részekben jönnek, kiderül ugyanis, hogy az ismeretlen szadista nem állt meg a kisállatok megölésénél. A Ne szórakozz a macskákkal egyenesen kötelező néznivaló azoknak, akik a munkájuk során bármilyen szinten foglalkoznak nyílt forrású információgyűjtéssel, de mindenki más számára is izgalmas program, ami garantáltan a szék szélére ülteti a nézőjét.

The Game Changers

Húsevő vagy? A szerkesztőségünk legnagyobb része szintén, de ez a film még a legelhivatottabb steakfanokat is képes elgondolkodtatni, hogy talán lehet valami abban, amit a növényi alapú étrendet követők beszélnek. Egy ketrecharcos lesérül, a több hónapig tartó felépülése alatt pedig elhatározza, hogy talál magának egy diétát, amivel gyorsabban hadrendbe állíthatja a testét. Az utánajárás során a korábban főként állati fehérjékből gazdálkodó sportoló egyre inkább megkérdőjelezi azt, amit eddig a helyes táplálkozásról vallott, és ez a rendkívül meggyőző és izgalmas doku egészen biztosan benned is felébreszti a kételkedést. Nem mondjuk, hogy azonnal kidobálod a húsokat a hűtődből, de az biztos, hogy a The Game Changers után valamit változtatni fogsz a táplálkozási szokásaidon.

Michael Jordan - Az utolsó bajnokságig

A The Last Dance a Chicago Bulls fénykorába viszi el a nézőt tíz epizód erejéig, és ezzel hatásosan bizonyítja, hogy az élet írja a legjobb forgatókönyveket. Ennek a szériának ugyanis minden egyes része könnyedén tud hatásosabb lenni a legjobb sportfilmeknél is, amit különösen azok fognak végig izgulni, akik nem tudják, mit ért el a Bulls a kilencvenes években Michael Jordan uralkodása alatt. A legszebb, hogy egyáltalán nem kell sportrajongónak lenned az alkotás élvezetéhez, ez a sorozat ugyanis legalább annyira szól a kitartásról, a küzdelemről, a hitről és a példaképpé válás nehézségeiről, mint a kosárlabdáról. (Az alkotásról itt bővebben is olvashatsz.)

A Tinder-csaló

A Tinder-csaló nagyon friss darab, egyúttal listánk egyik legerősebb tripje. Egy olyan történet, melynek minden egyes fordulata gyönyörűen dokumentált, az ember mégis alig hiszi el, amit a képernyőn lát. Egy pszichopata csaló magát milliomos playboynak kiadva a Tinderen bolondít magába romantikára vágyó lányokat, akiket aztán több százezer dollárral vesz le, hogy ezzel finanszírozza további átveréseit és extravagáns életvitelét. Összetört szívek, kisemmizett nők és egy izgalmas, fordulatos nyomozás egy gátlástalan bűnöző után. Nem lesz tőle jó kedved, és a végén még az igazságérzeted is kap egy gyomrost, de egészen biztosan megjegyzed magadnak, hogy a közösségi média milyen veszélyes fegyver lehet egy emberi ragadozó kezében. (A filmről készült kritikánkat itt olvashatod.)

David Attenborough: Egy élet a bolygónkon

A világhírű angol természetfilmes ezzel a szomorú, cselekvésre késztető filmmel összegzi munkásságát, ami tőle szokatlan módon inkább dokumentum-, mint természetfilm. Arról szól, hogy néhány évtized alatt hogyan formálta át a bolygót az emberiség, és bizony elkeserítő az, amit megmutat. Attenborough célja mégsem az, hogy szégyent ébresszen a nézőben, inkább megmutatja a megoldást és motivál. Az Egy élet a bolygónkon üzenete tehát elengedhetetlenül fontos, és persze mindezt olyan látványos formában prezentálja, hogy már csak emiatt is érdemes megnyomni a lejátszás gombot. (Kritikánkat itt találod.)

Társadalmi dilemma

Bár sokan nem érzik, a közösségi média és a techóriások közönye jelenleg a világ egyik legnagyobb problémája, ami nemcsak generációkat nyomorít meg, de a Társadalmi dilemma állítása szerint világválsághoz, sőt háborúkhoz is vezethet. Így első hallásra akár legyinthetsz is erre az állításra, mondván, hogy az alkotók bizonyára eltúlozzák a dolgokat, de ha megnézed ezt a félelmetes dokumentumfilmet, garantáltan az arcodra fagy a mosoly. Igen, a 21. században a digitális jólét és a felelős tartalomfogyasztás pontosan annyira fontos dolgok, mint az egészséges táplálkozás, amit ez a rendkívül hatásos alkotás egy tízkilós kalapács hatékonyságával ver az emberek fejébe. Mi a közoktatás részévé tennénk ennek a filmnek a megtekintését. (A filmről készült kritikánkat itt találod.)

Rekord

Aki egy kicsit könnyedebb vizekre evezne, annak ajánljuk a Rekord című sorozatot, mely a videojátékok múltjának fontosabb mozzanatait dolgozza föl a Netflixhez méltóan látványos formában. Különösen a gémereknek kötelező néznivaló, de mindenki más is remekül fog szórakozni rajta, aki a hetvenes-nyolcvanas években született, így valamilyen módon a részese vagy szemtanúja volt e médium megszületésének és felemelkedésének.

Hogyan váljunk zsarnokká

Ha diktátori ambícióid vannak, de eddig nem tudtad, pontosan hogyan fogj neki a világhódító terveid megvalósításának, ez a zseniálisan szarkasztikus széria azonnal irányba tesz. A narrátor Peter Dinklage, akinek az orgánumát már helyből élmény hallgatni, amit pedig előad, az egy sodró lendületű, fekete humorral alaposan nyakon öntött használati útmutató a zsarnokká váláshoz. A minisorozat sorra veszi a világ leghírhedtebb diktátorainak felemelkedését, tippeket adva a reménybeli követőknek, hogyan lehetnének még náluk is sikeresebbek. Látványos és vicces, de reméljük, a benne látottakat senki nem akarja átültetni a gyakorlatba!

Tigrisvilág

A Tigrisvilág olyan, mint egy Tarantino-film, csak ezt a hihetetlenül abszurd sztorit tényleg az élet írta. A történet egyébként annyira megfogta az emberek fantáziáját, hogy már készül az események nagyjátékfilmes feldolgozása, melyben a címszereplő Joe Exoticot Nicolas Cage fogja alakítani. A széria az amerikai nagymacskatartók szubkultúrájába vezeti el a nézőt, ami tele van elképesztő figurákkal. Az emlegetett Joe Exotic countryénekes, magánállatkert-tulajdonos, blogger, politikus és elítélt, aki végül azért kerül börtönbe, mert felbérel valakit, hogy ölje meg legfőbb riválisát, a szintén tigrisbolond állatvédőt, aki egyébként minden jel szerint annak idején a tigriseivel zabáltatta fel feleslegessé vált exférjét. Hozzájuk hasonló arcokkal van tele ez a remek dokuszéria, ami két éve igazi szenzációvá vált a Netflixen. (Kritikánkat itt találod.)

Az amerikai gyáregység

Az American Factory egy a csőd szélén egyensúlyozó szélvédőgyárról szól, amit felvásárol egy kínai vállalat, és ezzel kezdetét veszi a kultúrák találkozásának vicces-tragikus története. Az új tulajdonosok megjelenése, döntései és vezetési stílusa egészen hihetetlenek az amerikai munkások számára, míg az előbbiek nem értik, a dolgozók miért nem hálásak azért, hogy dolgozhatnak, és miért helyezik az egyéni érdekeiket a vállalat érdekei elé. Aztán alakulgatni kezd a szakszervezet, mire a kínaiak bejelentik, hogy ha ez tényleg megalakul, inkább bezárják az egész létesítményt. Izgalmas betekintés két gyökeresen ellentétes filozófia összeütközésének történetébe, amit nem lehetett könnyű az első sorból végignézni, de a képernyő innenső oldalán nagyon tanulságos élmény.

Ez is érdekelhet:

Tíz pornószínésznő, aki rendes filmben is kipróbálta magát

Kérdés persze, hogy mi számít rendesnek, ugyebár.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Visszatér a kilencvenes évek népszerű kígyós horrorja, de nem úgy, ahogyan gondolnád

Sírva búcsúzott Millie Bobby Brown a Stranger Things stábjától az utolsó forgatási napon

Kívülről fújod a Reszkessetek, betörők!-et? Biztos? Teszteld!

További cikkeink a témában