A Project Blue (Kék projekt) célja az, hogy megépítsenek egy olyan űrteleszkópot, amellyel a legközelebbi csillagrendszer, az Alfa Centauri egy-két „életgyanús” bolygóját vizsgálhatják majd.

„Az elmúlt tíz év kutatásai során kiderült, hogy rengeteg kis bolygó van a világűrben. Most azt próbáljuk kideríteni, hogy ezeken van-e élet vagy sem”

– nyilatkozta Jon Morse, a NASA asztrofizikai részlegének korábbi vezetője, a missziót részben irányító BoldyGo Institute vezérigazgatója. Amennyiben az 50 millió dolláros költségvetésű projekt sikerrel jár – amire koránt sincs garancia –, akkor az elkészült fotó méltó riválisa lesz a NASA Voyager-1 1990-ben lőtt Pale Blue Dot (Halványkék pötty) című fényképének, amely Földünket ábrázolja 6 milliárd kilométer távolságból:

Megtalálod a pöttyöt a képen?

Amennyiben minden jól halad, akkor a teleszkóp két éven át fogja fürkészni a Földtől mintegy 4,4 fényévre található Alfa Centauri hármascsillag-rendszert. A csillagászok szerint a teleszkóp

optimális esetben is csak egy sötétségben megbúvó magányos foltot fog lekapni, de már az is óriási jelentőséggel bírna.

Képünk illusztráció. Forrás: reddit.com

Mert egy ilyen halvány ábrából is következtethetni lehetne a bolygó keringési pályájára, méretére és színére – utóbbiból pedig akár az égitest légköri szerkezete és vízrajza is „kiolvasható”.

(forrás: The Guardian, Space, MTI)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Ez volt az első fotó a csernobili atomkatasztrófáról

További cikkeink a témában
Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat
Hirdetés