Az emberi tevékenység okozta felmelegedés eredménye lehet (ez is).

Az Antarktisz jeges felszíne alatt több mint száz vulkán szunnyad, amelyek közül sok a kontinens nyugati partvidékén összpontosul. A kutatók pedig arra figyelmeztetnek hogy a jégtakaró olvadása ezeknek a tűzhányóknak a kitöréséhez vezethet.

Rohamtempóban zöldül a Föld jeges kontinense

Az emberiség okozta felmelegedés egyre inkább átalakítja a természetet, még az annyira elszigetelt helyeken is, mint az Antarktisz.

Az éghajlati változások hatásai már most is megmutatkoznak, hiszen az olvadó jég nemcsak a globális tengerszint-emelkedést gyorsítja, hanem a vulkáni aktivitást is befolyásolja. Ahogy a jégtakaró tömege csökken, enyhül az alatta lévő kőzetekre nehezedő nyomás, ami lehetővé teszi a magma kitágulását, ami pedig növeli a magmakamra falaira nehezedő feszültséget, és akár vulkánkitörésekhez is vezethet. Ráadásul a magma oldott állapotú gázokat tartalmaz, amik a nyomás csökkenésekor hirtelen, robbanásszerűen szabadulnak fel, hasonlóan ahhoz, ahogy egy felrázott szénsavas üdítő szökik ki a palackból.

Az ilyen vulkánkitörések gyakran rejtve maradnak a jégfelszín alatt, de a következményeik jelentősek: a kitörések során felszabaduló hő tovább olvaszthatja a jeget mélyen a felszín alatt, ami további „súlyvesztést”okoz, és még több vulkánkitöréshez vezethet.

A tanulmány szerzői hangsúlyozzák, hogy bár ez a folyamat lassan, több száz év alatt játszódik le, hosszútávon is érzékelhetők lesznek a hatásai, még akkor is, ha sikerülne mérsékelni az emberi tevékenység okozta felmelegedést.

A tudósok szerint hasonló események történhettek az utolsó jégkorszak idején is, amikor az Antarktiszt jóval vastagabb jégréteg borította.

(Forrás: Livescience, fotó: NASA/John Sonntag)

Ez is érdekelhet:

Jelentősen nőtt a Föld szárazföldjeinek aránya, már nem 29%, és ez rossz hír

Az iskolában úgy tanultuk, hogy bolygónk felszínének körülbelül 71%-át víz borítja, míg a szárazföldek aránya 29%. Ma már ez nem így van.

Három éven belül lehet olyan nap, amikor jégmentes lesz az Északi-sarkvidék

Az Arktisz jövője egyre inkább azt mutatja, hogy az emberi tevékenység alapjaiban változtatja meg a természet egyensúlyát.

2024 a legmelegebb év volt 1901 óta

A 2024-es év a legmelegebb volt 1901 óta Magyarországon, és a 2023-as, csapadékos évet követően ismét aszályos.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Spórolj időt és pénzt a wigo-val, Budapesten belül vagy kívül!

Maradj velünk, kövesd a Playert újra a Facebookon!

Ilyen az, amikor egy féltonnás fémgyűrű zuhan le az égből

További cikkeink a témában
Nincs időm sportolni, de le akarok fogyni gyorsan! Hogy lehet ezt?
Hirdetés