Napra pontosan százhat éve ért véget a sok millió katona és sok millió civil életét követelő első világháború.

1914. június 28-án Gavrilo Princip Szarajevóban lelőtte az Osztrák–Magyar Monarchia trónörökösét, Ferenc Ferdinándot, és feleségét, Chotek Zsófiát. A 19 éves nacionalista szerb diák merényletére reagálva az Osztrák–Magyar Monarchia megtámadta a Szerb Királyságot, amivel – a fennálló szövetségi rendszerek miatt – kezdetét vette az emberiség történetének egyik legvéresebb háborúja, az első világháború.

Középen a merénylő, Gavrilo Princip

A nagy háborúként is emlegetett első világháború fő hadszínterei Európában voltak, de a harcok kiterjedtek a Közel-Keletre, Afrikára és Ázsia egyes részeire is. Európa csaknem összes állama, az Orosz Birodalom, Japán, az Oszmán Birodalom, és az utolsó másfél évében pedig még az Egyesült Államok is részt vett benne, számos kisebb állam mellett.

A világháború napra pontosan százhat éve, azaz 1918. november 11-én ért véget, amikor a franciaországi Compiègne közelében található erdőben, egy álló vasúti kocsiban az antanthatalmak (Nagy-Britannia és Franciaország), valamint a központi hatalomnak számító Német Birodalom képviselői aláírták a compiègne-i fegyverszüneti egyezményt.

Itt írták alá az első világháborút lezáró compiègne-i fegyverszüneti egyezményt 1918. november 11-én

A négy évig tartó hadakozás felemésztette a harcoló országok emberi és gazdasági erőforrásait, újrarajzolta Európa térképét, a háború utáni instabilitás pedig a második világháború kitöréséhez vezetett.

Az első világháború nagyjából kilencmillió katona halálával és ötmillió civil áldozattal járt. Az összehasonlítós videóiról elhíresült Metaball Studios srácai egyik animációjukban pedig azt szemléltetik, miként oszlott meg az áldozatok száma nemzetenként – az Osztrák–Magyar Monarchia az ötödik a sorban a maga 1 567 000 áldozatával:

(Forrás: Arcanum, Wikipédia, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Van, ahol még mindig nem ért véget a II. világháború

Pedig elvileg hetvennyolc évvel vagyunk a II. világháború lezárása után.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában