Kozmikus boogie, élet a Marson, a német Major Tom és Stevie Wonder a Szaturnuszon.

A hetvenes és a nyolcvanas években rengeteg dal született az űrutazásról. Az űrért folytatott verseny az időszak egyik szimbóluma lett és mint olyan, nagyban rányomta a bélyegét a popzenére is. Az időszak bővelkedett az űr témájú dalokban, David Bowie-t, Elton John-t, de még a Deep Purple-t is elgondolkodtatta az űr magánya és végtelensége.

Még mielőtt jönnének a dalok, előbb nézzük meg, mire ez a nagy felhajtás megint?

A 2020-as évek szimbóluma

Manapság az űrutazás második nagy aranykorát éljük, rengeteg vállalat és szervezet öl hatalmas energiákat és nem utolsósorban nagyon sok pénzt az ágazatba, 2020-ban szinte egymást érték a kilövések, rengeteg tesztet végzett a SpaceX és a NASA is, az Egyesült Államok légi felügyeleti szerve (FAA) szerint rekordmennyiségű aktivitás volt tavaly.

De nem csak az amerikaiak döntöttek úgy, hogy nagy hangsúlyt fektetnek az űrkutatásra, a NASA és a SpaceX mellett komoly tényező lett a kínaiak űrprogramja is: a Csang-o-5 sikeres holdmissziót hajtott végre és elemezhető mintákkal tért vissza a Földre.

Komoly szereplő lett az Egyesült Arab Emírségek is, akik képesek voltak eljuttatni az Al-Amal nevű szondájukat a Marshoz, valamint az Európai Űrügynökség is aktivizálta magát, ők a körülöttünk keringő űrszemetet próbálják majd eltüntetni a jövőben. És akkor ne feledkezzünk meg a magyar Puli Space projektről sem, akik ha minden jól megy, a NASA-val közösen fogják a Hold erőforrásait kutatni az elkövetkező években.

Ha minden jól megy, a következő évtizedekben nem csak a Holdon fognak magyar Pulik szaladgálni

A NASA pályázatát megnyerő Puli Space Technologies igazgatójával az űrkutatás új aranykoráról, a Hold kéthetes éjszakáiról, a Marson repülő helikopterről és Elon Muskról is beszélgettünk. Interjú Dr. Pacher Tibor elméleti fizikussal.

A verseny tehát elindult, de összességében az mondható el, hogy az űrkutatás második nagy aranykora még csak most kezdődött el. Egyelőre nem mondhatni, hogy túl sok zenészt inspirált az amerikai Falcon Heavy vagy a kínai Tienven-1, így a ma esti marslandoláshoz kénytelenek leszünk visszanyúlni egészen az előző űrkorszakig.

Jöjjenek tehát a dalok.

Peter Schilling - Völlig losgelöst (Major Tom)

Peter Schilling egy világszerte kevésbé ismert német popzenész, aki a nyolcvanas években volt a legnépszerűbb. Schilling legtöbbet játszott dala az 1982-es Völlig losgelöst, aminek az angol nyelvű Major Tom című átirata kifejezetten nagy siker volt az Egyesült Államokban. Bár a Major Tom lett az ismertebb dal, de a németül nem beszélők szerint is az eredeti verzió sokkal jobb, mint az angol, mivel az átirat tele van olyan bugyuta sorkitöltésekkel, mint hogy

4, 3, 2, 1 Earth below us, németül ez a rész úgy hangzik: Dann hebt er ab und! Völlig losgelost.

Mindkét sorpár egyébként hasonló jelentésű, de a német sokkal jobban illeszkedik a dalhoz, dinamikusabban vezeti fel a refrént. A Völlig losgelöst egyébként egy űrhajós történetét meséli el, akit nem érnek el az irányítóközpontból.

Stevie Wonder - Saturn

Stevie Wonder 1976-os Saturn című dala valójában nem a Szaturnuszról szól, hanem arról, hogy milyen szomorú hely a Földünk. Wonder azt énekli, hogy a Szaturnuszon minden ember kétszáz évig él, mindenki szabad és mindenki mosolyog, az ég szivárványos és narancssárga hó esik. Mi tudjuk, hogy a Szaturnusz egy gázból álló óriás, ahol héliumeső esik, de mindez ne zavarjon meg senkit, a Saturn egy remek, emelkedett hangulatú dal.

Elton John - Rocket man

Elton John egy évvel az 1971-es Tiny Dancer után adta ki a Rocket Man-t, ami tökéletesen mutatja be az asztronauták magányát, a bennük zajló honvágy és a felfedezés iránti vágy küzdelmét. Az űrhajósok a küldetések során feladatokat teljesítenek, lényegében az egész emberiséget képviselik. Bevállalós úttörők, akik képesek mindent kockára tenni a fejlődésért. A nap végén viszont az űrhajósok is emberek, akik épségben haza szeretnének térni a szeretteikhez. Nagyjából erről szól a Rocket Man.

David Bowie - Starman

David Bowie természetesen kihagyhatatlan, ha űrutazással kapcsolatos dalokról van szó. Cím alapján legjobban a ma esti leszálláshoz a Life on Mars? passzolna, csakhogy a szürreális szerelmes dal a címét leszámítva sehogy nem illeszkedik témához. A SpaceX a Föld körüli pályára állított Tesla Roadster kapcsán már ellőtte Space Oddity-t, így nem maradt más, mint a kozmikus boogie-ról szóló Starman, ami Bowie talán egyik legjobb dala.

+1 M83 - Outro

Az M83 nevű francia-amerikai duó semmilyen módon nem illik a fent említett koncepcióba, mivel nem a hetvenes vagy a nyolcvanas években alkottak, de olyan monumentális hangzásviláguk van, hogy náluk jobban manapság nagyon kevesen tudják bemutatni, milyen érzés lehet egy űrhajón elveszni térben és időben. Talán nem véletlen, hogy rendszeresen kérik fel őket sci-fi filmek zenei aláfestésére.

Az egyik legmélyebb daluk az Outro, aminek egy végtelenített változatát simán lehetne hallgatni akár egészen a Marsig.

Az elmúlt ötven évben szinte megszámlálhatatlan mennyiségű űrutazással kapcsolatos dal született, nem csak a nyolcvanas években. Ha szerintetek kihagytunk valamit a válogatásból, akkor írjátok meg nekünk kommentben!

Ez is érdekelhet:

Ha nem így landol a NASA marsjárója, akkor nagy baj van

A rettegés hét perce, így nevezik a NASA szakemberei.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Ez volt az első fotó a csernobili atomkatasztrófáról

További cikkeink a témában
Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat
Hirdetés