A tudósoknak egy évszázad után végre sikerült igazolniuk Einstein utolsó olyan elméletét, ami mindeddig igazolatlan maradt, azaz a gravitációs hullámok létezését.

A fizikus még 1916-ban, az általános realtivitáselmélet megalkotásakor állt elő a gravitációs hullámok létezésének teóriájával, ám a tudósoknak mindeddig csak közvetett bizonyítékaik voltak azok létezésére.

Az áttörést a LIGO gravitációs hullám-detektor hozta meg, amivel sikerült megfigyelni két nagyon nagy tömeg (szupermasszív) fekete lyuk összeolvadását, amely során Einstein elméletének megfelelően gravitációs hullámok keletkeztek.

Bár a hullámok létezésére indirekt bizonyítékok már az 1980-as évek óta léteznek, a megfigyelésüket rendkívül megnehezíti, hogy borzasztóan kicsik: átmérőjük egy atom milliárdodjának a milliárdod része. A LIGO 2002-es üzembe helyezésekor nem is volt elég érzékeny, hogy megfelelően be tudja mérni a hullámokat, így a kutatók kénytelenek voltak átalakítani a detektort, amit csak tavaly helyeztek újra üzembe.

A gravitációs hullámok felfedezése nem csak azért nagyon fontos áttörés, mert tovább erősíti az általános realitivitáselmélet helyességét, de egy olyan eszközt ad a tudósok kezébe, amivel megfigyelhetik a világegyetem eddig láthatatlan részét, például az olyan fekete lyukakat és neutron csillagokat, amelyek semmilyen fényt nem bocsátanak ki.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Ez volt az első fotó a csernobili atomkatasztrófáról

További cikkeink a témában
Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat
Hirdetés