Csillagászati értelemben szinte a szomszédunkban van.

A Hubble űrteleszkóp lenyűgöző és színpompás közeli felvételt készített galaxisunk egyik legvadabb csillagáról, pontosabban kettőscsillagrendszeréről, az R Aquariiról, ami a Földtől körülbelül 700 fényévre található, vagyis csillagászati értelemben szinte a szomszédunkban van.

A kettőscsillagrendszert egy szimbiotikus csillagpár alkotja: egy, az élete végén járó vörös óriás és egy kisebb, sűrűbb és forróbb fehér törpe kering egymás körül. Amikor a fehér törpe elég közel kerül a vörös óriáshoz, hidrogént szív el belőle, ami időnként termonukleáris nóvarobbanást idéz elő. Ez a rendkívül energikus esemény rengeteg anyagot repít ki a világűrbe, aminek sebessége akár 20 millió km/óra is lehet.

A következő felvételen ezt, valamint korábbi nóvarobbanásokból származó anyagmaradványokat is láthatunk a középpontból kiáramló finom anyagfelhők formájában – mindez pedig úgy néz ki, mint egy megvadult locsolócső spriccelne mindenfelé:

(Forrás: NASA, Csillagászat.hu, fotó: NASA, ESA, Matthias Stute , Margarita Karovska , Davide De Martin (ESA/Hubble), Mahdi Zamani (ESA/Hubble))

Ez is érdekelhet:

Az emberiség útnak indult az égitestre, ahol folyékony vizet találhat

Hárommilliárd kilométeres út vár az űrszondára.

Egy új tanulmány alátámasztotta az elméletet, ami megkérdőjelezi az ősrobbanás teóriáját

Teljesen átírhatja a világegyetem keletkezésének történetét.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Téli bőrápolás férfiaknak: miért van rá most jobban szükséged, mint valaha?

Ha ezek vannak otthon nálad, akkor igazi nőcsábász vagy – Avagy tárgyak, amitől izgalmas lesz egy randi otthon

Így lettem villanyborotva-hívő – Braun S9 Pro+-teszt

További cikkeink a témában