Csillagászati értelemben szinte a szomszédunkban van.
A Hubble űrteleszkóp lenyűgöző és színpompás közeli felvételt készített galaxisunk egyik legvadabb csillagáról, pontosabban kettőscsillagrendszeréről, az R Aquariiról, ami a Földtől körülbelül 700 fényévre található, vagyis csillagászati értelemben szinte a szomszédunkban van.
A kettőscsillagrendszert egy szimbiotikus csillagpár alkotja: egy, az élete végén járó vörös óriás és egy kisebb, sűrűbb és forróbb fehér törpe kering egymás körül. Amikor a fehér törpe elég közel kerül a vörös óriáshoz, hidrogént szív el belőle, ami időnként termonukleáris nóvarobbanást idéz elő. Ez a rendkívül energikus esemény rengeteg anyagot repít ki a világűrbe, aminek sebessége akár 20 millió km/óra is lehet.
A következő felvételen ezt, valamint korábbi nóvarobbanásokból származó anyagmaradványokat is láthatunk a középpontból kiáramló finom anyagfelhők formájában – mindez pedig úgy néz ki, mint egy megvadult locsolócső spriccelne mindenfelé:
(Forrás: NASA, Csillagászat.hu, fotó: NASA, ESA, Matthias Stute , Margarita Karovska , Davide De Martin (ESA/Hubble), Mahdi Zamani (ESA/Hubble))
Ez is érdekelhet: