Még ha az eladásoknak csak a töredékét teszik is ki, és nemcsak a technikájukkal, de az árukkal is csúcsmodelleknek számítanak, mostanra már teljesen a kínálat bevett részévé váltak a hajtogatható telefonok több gyártónál is. A Samsung is tovább tökéletesítette a hajtogatható készülékeit, mi pedig kipróbáltuk, mire jutottak velük.

Nem is olyan régen még elképzelhetetlenül futurisztikus megoldásnak tűnt, hogy egy telefon kijelzőjét egyszerűen félbehajtjuk, és zsebre vágjuk, és sokáig még a legnagyobb mobilgyártóknak sem sikerült valóra váltaniuk ezt a koncepciót. Az utóbbi években azonban sorra jönnek ki a hajtogatható készülékek, a legutóbb a Google is belépett közéjük, és a kategóriában élen járó Samsung sem ülhetett a babérjain, a többi modelljéhez hasonlóan egy évvel az előző széria bemutatója után máris itt a továbbfejlesztett, tökéletesített kiadás, a Galaxy Z Fold6 és Flip6, ami még jobban elgondolkodtat majd, hogy neked is kell egy kihajtható kijelzős telefon.

Samsung Galaxy Z Fold6

Kezdjük is a nagyobbal, a táblagéppé kihajtható Galaxy Z Fold6-tal, ami az elődjéhez képest egy kicsivel még karcsúbb lett. A készülék vastagsága 13,4-ről 12,1 milliméterre csökkent összehajtott, és 6,1-ről 5,6 milliméterre széthajtott állapotban, a 253-ról 239 grammra csökkentett tömegével pedig leheletnyivel könnyebb is lett. A Fold6 méretei ezzel megint egy kicsit közelebb kerültek a Samsung másik csúcsmodelljéhez, az S24 Ultrához. Bár még nem fogjuk összekeverni egy nem kinyitható telefonnal, és vannak nála vékonyabb riválisok is a piacon, az elődjéhez mért fogyókúra miatt máris érdemes a figyelemre.

Nem maradt változatlan a dizájn sem, egy kicsit szögletesebb lett a Galaxy Z Fold6,

aminek selymes matt üveg hátlapjára közös keretben tették a kamera három lencséjét, ezért az asztalra letéve ez a készülék is billegni fog. Persze letehetjük szétnyitva, és ehhez a Samsung tovább tökéletesítette a hajtogatható készülék zsanérját, ami már az előző szériánál is prémium minőségű, masszív érzetet keltett. Javítottak az arányain is, egy kicsivel alacsonyabb és szélesebb lett a készülék, az előlapon lévő 6,3 colos (968×2376 pixeles) kijelző képaránya ezzel közelebb került a hagyományos telefonokéhoz, és egy kézzel is könnyebb lett használni.

Kihajtva a készüléket 7,6 colos képernyőt kapunk 1856×2160 pixeles felbontással, ami a videókhoz egy kicsit túlságosan négyzetes arányú, de böngészni és dolgozni sokaknak tökéletes lehet. Persze nem fogod összekeverni egy táblagéppel, mert a hajtás továbbra is érezhető rajta, de a Samsung

megerősítette a bevonatát, ami az alumínium kerettel és a még strapabíróbb zsanérral együtt időtállóbbnak ígérkezik.

Csúcsmodellhez méltón IP48-as víz- és porállóságot garantál a gyártó, és azt már az előző szériánál megoldották, hogy a telefon két része rés nélkül illeszkedjen egymáshoz, ami nemcsak igényes megoldás, de jó hatással van az élettartamára is.

Gépházának tartalma is generációt lépett, immár a Snapdragon 8 Gen 3 chipkészlet dolgozik a Galaxy Z Fold6-ban. A memória maradt 12 GB RAM, ami még mindig

bőven elegendőnek bizonyult a gördülékeny használathoz, akár a mesterséges intelligenciával működő funkciókhoz is,

a tárhely pedig legalább 256 GB, de akár 1 TB is lehet. Nem változott a kamerakészlet sem, és a legjobb fotókat az 50 megapixeles főkamerával lehet lőni, ami helyett a 10 megapixeles 3-szoros telefotó és a 12 megapixeles ultranagy látószögű kamerát használhatjuk. Kívül és belül is van szelfikamera, bár a belső csak 4 megapixeles, és ne feledjük, a készüléket félbehajtva állvány sem kell a fotózáshoz.

Megérkezett a mesterséges intelligencia a Samsung hajtogatható készülékeibe is,

és az év elején bemutatott Galaxy S24-ben megismert hasznos funkciók, mint például az egyszerűbb keresés és jegyzetelés, vagy az élő fordítás és az okos fotószerkesztés mellett kimondottan a Fold6-hoz szánt, a dupla kijelzőt kihasználó funkciókat is kapunk a továbbfejlesztett One UI 6.1.1 operációs rendszerrel. A legmenőbb kétségkívül az új tolmács, ami élőben képes egyszerre fordítani a beszélgetést a készülék mindkét oldalán ülő személynek, akik a feléjük fordított kijelzőn olvashatják a saját nyelvükön az épp elhangzottakat.

Bár az S24 Ultrával szemben a Fold6 készülékházába nem fért el az S Pen, azt csak egy erre kialakított tokkal hordhatjuk, de ha rajzolni támad kedvünk a nagy belső képernyőre, akkor

jól szórakozhatunk azzal a funkcióval, ami az akár egészen egyszerű vázlatunkból is profi rajzot készít,

ráadásul, mint a mesterséges intelligenciánál megszoktuk, többféle megoldás közül választhatjuk ki a nekünk tetszőt. Sőt, egy meglévő fotóra is rajzolhatunk bármit, és a Galaxy AI képes lesz azt is hozzáadni a fotókhoz, például egy kalapot az ember fejére. Szintén a mesterséges intelligenciával alkothatunk különböző, akár rajzfilmes vagy festménystílusú képet is egy portréból.

Nem változott az akkumulátor mérete, a szimpla képernyős S24 Ultránál kisebb, 4400 milliamperórás akku pedig intenzív használat esetén akár kevésnek is bizonyulhat, és a 25 wattos vezetékes, valamint a 15 wattos vezeték nélküli töltési sebességnél is jobbat várnánk egy csúcsmodelltől. Mert a Galaxy Z Fold6 minden jel szerint továbbra is a Samsung egyik zászlóshajójának számít az S24 Ultra mellett, aminél még drágább is lehet. A mesterséges intelligenciával felturbózott hajtogatható készülék 256 GB-os változata ugyanis 829 990 forintba kerül, 512 GB-tal 879 990 forint, míg 1 TB tárolóval 979 990 forint az ajánlott ára.

Samsung Galaxy Z Flip6

Mint már megszoktuk, a nagyobb testvérrel együtt mutatkozott be a Samsung kisebbik hajtogatható telefonja, a Galaxy Z Flip6, ami annyira okos és menő lett, mint amilyenek a kagylótelefonok mindig is akartak lenni a kétezres években. Igazából már az elődje, az egy éve bemutatott Flip5 is legalább ennyire jól sikerült telefon volt, ezért a Samsungnál nem érezték szükségét nagyobb változtatásnak. Szinte csak a színes hátlapokról és a kamera színes keretéről lehet felismerni az egyébként változatlan méretű, kényelmesen kézbe illő, és félbehajtva könnyedén a zsebünkbe süllyeszthető Galaxy Z Fold6-ot.

Persze ez nem jelenti azt, hogy ne történtek volna változások a Flip6 gépházában.

A Samsung úgy rendezte át a készülék belsejét, hogy az akkumulátor méretét 3700-ról 4000 milliamperórára tudja változtatni. A kisebb modell is Snapdragon 8 Gen 3-ra váltott, és nem kevesellhetjük a memóriát sem, 8-ról 12 GB-ra nőtt a RAM mennyisége. Az elődje ennél is nagyobb hiányosságát orvosolta, hogy immár a Flip6 is a csúcsmodellekhez hasonló, 50 megapixeles főkamerát kapott. Még ha a telefotó kameráról itt le is kell mondani, de képes automatikusan nagyítva követni a fotózott alanyt, ezzel pedig az asztalra letéve profi felvételeket készíthetünk a social média csatornáinkra.

Nagyobb testvérével szemben a Flip6 nem váltott szögletes dizájnra, továbbra is lekerekített a készülék, ami ezért kellemes fogású kinyitva is. 6,7 colos (1080 x 2640 pixel felbontású)

belső képernyője ezért éppen úgy használható, mint egy hagyományos okostelefoné,

leszámítva persze a kijelző simogatása közben érezhető hajtást. Méretéből adódóan a 3,4 colos külső kijelző inkább az értesítések profi megjelenítésére való, de akár az üzenetekre gyorsan válaszolni is tudunk a telefon szétnyitása nélkül, és valójában szinte minden alkalmazást rá tudunk venni, hogy fusson a külső kijelzőn, bár böngészni és videót nézni nem olyan nagy élmény rajta.

Sokkal kevesebbszer kell kinyitni a Flip6-ot, mint ahányszor általában feloldjuk a hagyományos készülékeket, ezért napközben sosem kellett tartanunk a lemerüléstől. A képernyőjét pedig még szabadabban testre szabhatjuk, például a mesterséges intelligenciával alkothatunk egyedi háttereket a kívánságunk alapján, és a telefon arra is képes, hogy az aktuális időjárást valós időben animálja a háttérbe kirakott képünkön.

Megkapjuk a Fold6-ban látott, mesterséges intelligenciával működő többi funkciót is,

de a Flip6-nak nemcsak a mérete, hanem az ára is kezesebb, 256 GB-tal 499 990 forintról indul, az 512 GB-os változat 549 990 forintba kerül.

Összegzés

Már az előző generációnál is tökéletesre fejlesztette a hajtogatható telefonok ötletét a Samsung, de az idén bemutatott új Galaxy Z Fold6 és Flip6 megmutatja, hogy maradt még hely a további csiszolásra. A Fold6 elsősorban dizájnban változott, és tartalmával még éppen a legjobb csúcsmodellek közé sorolhatjuk, míg a Flip6 a tudásával is felzárkózott a nagyok közé, az pedig mindkét készülékben közös, hogy kreatívan használhatjuk ki velük a mesterséges intelligencia adta lehetőségeket. Persze lehetnének még vékonyabbak, még jobb kamerával, nagyobb akkuval és gyorsabb töltéssel, de a jövő évi generációváltásra is hagyni kell valamit…

Ez is érdekelhet:

A Samsung hajtogatható és viselhető eszközeibe is beköltözött a mesterséges intelligencia

Az elsők között vettük kézbe a Z Fold6 és Z Flip6, valamint a Buds3 és Watch7 készülékeket, amiket mesterséges intelligenciával okosítottak fel.

A mesterséges intelligencia beköltözött a Samsung Galaxy S24-sorozatba

Az elsők között vettük kézbe a Samsung idei csúcstelefonjait, és el is mondjuk, mit tudnak.

Nem a mesterséges intelligenciától jó a Samsung Galaxy S24 Ultra

A mesterséges intelligencia beköltözött a Samsung csúcsmodelljébe, de nem ezért szerettük annyira az S24 Ultrát.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

Villámgyorsan keletkezett bolygót fedeztek fel, ami átírhatja a bolygóképződés elméletét

További cikkeink a témában