Az Európai Űrügynökség (ESA) darmstadti irányító központjában bejelentették, hogy a korábbi hírekkel ellentétben mégis összejött a leszállás a Marsra az ExoMars európai űrexpedíció leszállóegységének. Ez az első alkalom, hogy egy európai űrjármű sikeresen landolt a vörös bolygón.

Bár a történet ebben a formában nem teljesen igaz. Ugyanis a brit Beagle 2 is épségben megérkezett a Mars felszínére még 2003-ban, de ezt sikeres landolásnak korántsem nevezhetjük, ugyanis röviddel azután megszakadt vele a kapcsolat, hogy belépett a vörös bolygó légkörébe. És csak 12 évvel később, a NASA Mars Nreconnaissance Orbiter felvételeiről tudtuk meg, hogy túlélte a nem túl szerencsés kalandot.

Most már csak idő kérdése, hogy választ kaphassunk a várva várt kérdésre: van-e élet a Marson?

Az irányító központban jelenleg is értékelik az űrszondáról érkező jeleket. Az 557 kilós Schiaparelli még vasárnap kezdte meg a három napig tartó leszállási hadműveletét, előtte pedig közel hét hónapon át nagyjából félmilliárd kilométert tett meg. Az űrszonda hőpajzsot, ejtőernyőt és rakétákat használt, hogy az óránkénti 21 ezer kilométeres sebességről lefékezhessen, mire a felszínre ér. Viszont néhány órája még nem lehettek túl vidámak az Európai Űrügynökség darmstadti irányító központjában, és a Roszkoszmosznál sem, ugyanis

a szonda nem adott jelet magáról, és jó esély volt rá, hogy elveszett.

Úgy tűnik, a 2,3 milliárd eurós projekt sikeres volt, és a híres olasz csillagászról elnevezett űrszonda megkezdheti a feladatát, hogy életjelek után kutasson a vörös bolygó felszínén.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Ez volt az első fotó a csernobili atomkatasztrófáról

További cikkeink a témában
Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat
Hirdetés