Szerény külsejű elektromos SUV a BMW-kínálat alsó méretosztályából – 5,6 másodperces gyorsulással.

A BMW X1-esekről már leírtuk a véleményünk. Összefoglalva: a benzines 23i nem jött be annyira…

Egy BMW, amiből a Zeitgeist kiölte a BMW-t – X1 xDrive23i-teszt

Akinek ez a BMW tetszik, az valójában nem ilyen BMW-t akar. Persze ez nem fogja zavarni abban, hogy megvegye és elégedett legyen vele.

…a dízel 23d viszont sokkal jobban tetszett.

Nem temetni, hanem használni kell a dízel BMW-t – X1 23d-teszt

Ha nem az erőfitogtatás cél, hanem kell egy praktikus, takarékos, de azért élvezetes autó, akkor ez egy ideális konfiguráció.

És az elektromos? Ha ugyanis valakinek tetszik az X1 formára, méretre, stílusra, azon nem bukhat el a vásárlás, hogy nem talál számára megfelelő hajtásmódot. A 18i, 18d, 20i, 20d, 23i, 23d benzinesek és dízelek, a 25e és 30e hibridek, valamint az M35i sportváltozat mellett ott a teljesen elektromos iX1 is.

A külsejéről nem érdemes és nem is nagyon lehet sokat beszélni. Kellemes, divatos, de nem provokatív, mintha nem is ugyanannak a cégnek a terméke lenne, mint az XM, vagy mint például a szintén villanyos i3 volt. Az M csomagnál – ilyen a tesztautó is – hiányoznak az i változatokra jellemző kék betétek, a nagy, de nem eltúlzott méretű vesemaszkok zártságán és a típusjelzésen kívül csak a zöld rendszám mutatja látványosan, hogy valami elektromosság biztos van a hajtásláncban, mivel azonban utóbbira a hibridek is jogosultak, ez sem csak a teljesen elektromos iX1 ismérve.

Ha a visszafogott karosszériából arra következtetnénk, hogy a célcsoport az extravagáns, autójukkal feltűnést keltő és a modern technikát hirdető felhasználók helyett sokkal inkább gyermeküket zéró helyi emisszióval óvodába-iskolába szállító anyukák lehetnek, nem árt tudni: a jelenleg kapható egyetlen iX1, az xDrive30 313 lóerős, vagyis a belsőégésű M-es X1-esnél is erősebb.

Persze előfordulhat, hogy a reggeli rohanásban már csak az ajtóban tűnik fel, hogy a gyerek abban a nadrágban van, amelyikben tegnap jó ötletnek gondolta lefeküdni a kutya mellé a kertben, vagy kiderül, még valami olyat is be kell pakolni az iskolatáskába, aminek a jelenlegi helyét épp senki nem tudja a családból. Akkor pedig jól jöhet, hogy az iX1 5,6 másodperc alatt gyorsul százra – bár a fejlett világ nagy részén aligha lehet a reggeli csúcsban kihasználni az ilyesmi képességeket.

A megfejtés inkább az, hogy a BMW az elektromos modelljeivel is minél jobban igyekszik lefedni a prémiumautó-piacot, és azokat is kiszolgálni, akik szolidabb külsejű BMW-t akarnak, úgy, hogy a mondatban a „szolidabb külső” mellett a „BMW” is hangsúlyos legyen. Akkor pedig a nagyobb teljesítmény és az élvezetes vezethetőség nem extra, hanem elvárás.

Sajnos az új BMW-knél következetesen alkalmazott, és következetesen rossz süllyesztett kilinccsel szerencsétlenkedve jutunk az utastérbe, amely pontosan olyan, ahogyan az iX1 kasznija alapján számítunk rá: igényes és letisztult, vagy úgy is mondhatnánk, olyan, mint az X1-esé. Nyilvánvalóan cél volt, hogy a belsőégésű autókhoz szokott tulajdonosok otthonosan, és ne egy űrhajóban érezzék magukat, ez pedig sikerül is, még úgy is, hogy a szó szoros értelmében vett műszerfal a trendeknek megfelelően két darab széles monitort jelent. A minőség- és tágasságérzetnek a tesztautó világos színei nagyon jót tesznek, utóbbit fokozza a lebegőnek tűnő, valójában nagyon stabil kartámasz. Meg persze az, hogy a tágasság nemcsak érzet, hanem valóság, a hátsó sorban is van elég hely, ha a család létszáma és a családtagok mérete átlagos, kényelmesen utazhatnak együtt.

A kartámaszba épített kezelőegység könnyen megszokható, már csak azért is, mert igazán ergonomikus, iDrive-tárcsát viszont már nem találunk rajta – kár, sok év alatt sikerült tökéletesre fejleszteni a rendszert. A középső érintőképernyőn mindent tudunk állítani, kényszerből még a légkondit is, amelynek nincs külön gombos vagy tekerős kezelőfelülete, így is használható, de jobban elvonja a figyelmet a vezetéstől, mint a hagyományos, az autóiparban viszont manapság egyre kevésbé használt megoldás.

Az utastérben semmi nem árulkodik az autóban lévő erőről. A startgomb megnyomására sem – okkal nem létezik a kifejezés, hogy „felhördül a villanymotor” –, D-be billentve az előválasztó kar kapcsolóját viszont készenlétbe állnak az elektromotorok. Elöl és hátul is van egy, így jön ki az xDrive összkerékmeghajtás, a több mint 300 lóerős rendszerteljesítmény, és a majdnem 500 Nm nyomaték, ami soknak hangzik, és legalább annyira soknak érződik.

Beállítás kérdése, hogy majdnem teljesen csendben, vagy a sok más mellett a Dűne filmzenéjét is jegyző Hans Zimmer által komponált szintetikus hangra kezdünk a szolid külsőhöz képest valószerűtlen gyorsulásba – az iX1-gyel 100 km/óráig tizedmásodperceket lehet ráverni az előző generációs Porsche Boxsterre, ami persze nem gyakori és főleg nem közúton kipróbálandó párharc, de jól jelzi, mire is képes a szerénynek látszó kis SUV.

A gyorsulási versenynél gyakoribb felhasználási mód az ún. mindennapi közlekedés, akkor pedig a 0–100-nál fontosabb paraméter a nettó 64,7 kWh kapacitású akkupakkból táplált kocsi hatótávja. Az elméleti akár 439 gyakorlati bő 350 – nem autópályás – kilométert jelent, ez otthoni vagy munkahelyi töltési lehetőséggel sok felhasználó számára kompromisszummentes autózást biztosít a normális helykínálatú, városba sem túlméretezett, szükség szerint nagyon dinamikus, élvezetesen kormányozható, jó minőségű útburkolaton pazarul teljesítő futóművel szerelt, prémium villanyautóval.

(Fotó: Tóth István)

BMW iX1 xDrive30

  • Rendszerteljesítmény 230 kW/313 LE
  • Gyorsulás, 0–100 km/óra 5,6 mp
  • Nyomaték 494 Nm
  • Végsebesség 180 km/óra
  • Akkukapacitás (nettó), hatótáv (gyári) 64,7 kWh, 417–439 km
  • Hossz/szélesség/magasság 4500/1845/1616 mm
  • Tengelytávolság 2692 mm
  • Csomagtér 490–1495 liter
  • Saját tömeg 2085 kg
  • Gyári fogyasztási érték 16,9–18,1 kWh/100 km
  • Tesztfogyasztás 20,3 kWh/100 km
  • Induló listaár 23 050 000 Ft
  • Kellemes külső megjelenés
  • Minőségérzet
  • Tágasnak érződik, és az is
  • Meglepően és nagyon erős
  • Jó vezetni
  • Megfelelő hatótáv
  • Nincs saját klímavezérlője
  • Hiányzik az iDrive
  • Rendes utakra tervezték, nem Magyarországra
Player-méter
8
Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Négy gamer eszköz, amivel igazán teljes lehet a játékélmény

További cikkeink a témában