Elsőnek Argentína jutott a katari világbajnokság döntőjébe, miután simán legyőzte Horvátországot.

A világbajnokság első elődöntőjét az argentin és a horvát válogatott játszotta. Korábban kétszer találkozott a két csapat vb-n, 1998-ban Argentína nyert, négy évvel ezelőtt viszont Horvátország győzött egy a mai napig emlékezetes 3–0-ás meccsen.

Argentína egy Szaúd-Arábia elleni vereséggel kezdett Katarban, majd Mexikót és Lengyelországot legyőzte, csoportelsőként jutott a 16 közé. A nyolcaddöntőben Ausztráliát, a nyolc között Hollandiát verték Messiék – utóbbi meccs tizenegyesrúgások után dőlt el.

A horvátok számára sem ismeretlen terep a tizenegyespárbaj, Modricék a nyolc között a brazilokat, a 16 között Japánt ejtették ki tizenegyesek után. Előtte Marokkó mögött csoportmásodikként végeztek, miután a másik elődöntőssel és a belgákkal ikszeltek, Kanadát pedig legyőzték.

Kezdőcsapatok

Argentína: E. Martínez – Molina, Romero, Otamendi, Tagliafico – Enzo Fernández, Paredes, Mac Allister – De Paul – Messi, Julián Álvarez.

Horvátország: Livakovic – Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa – Modric, Brozovic, Kovacic – Pasalic, Kramaric, Perisic.

A horvát kezdőben nem volt meglepetés, az argentinban sem, tudva, hogy Acuna eltiltott, és Scaloni végül egy papíron 4–4–2-es – klasszikus szélső nélküli – felállást preferált, míg Dalic a szokásos 4–3–3-at.

Az első félórában nem sok minden történt, a horvátok próbálták eldugni a labdát, de helyzete egyik csapatnak sem volt. A 34. percben aztán Álvarez egy indítással kilépett a horvát védők között, Livakovic szabálytalankodott. Messi állt a tizenegyes mögé, és úgy rúgta, hogy azt egyetlen kapus sem védte volna ki.

Messinek egyébként ez volt a 25. meccse a világbajnokságokon, ezzel beérte a rekorder Lothar Matthaust, és a 11. gólja, amivel argentin gólrekorder lett, Batistutát hagyta le.

Öt perccel később jött az újabb gól, egy horvát szöglet után Álvarez szinte az egész pályán átrobogott, a tizenhatoson belül kétszer is fifásan pattant vissza hozzá a labda, a befejezésnél pedig higgadt megoldást választott a Manchester City fiatal támadója:

Horvátország kettőt cserélt a szünetben, beállt Orsic és Vlasic, egyértelműen támadóbban akart futballozni Dalic. Komoly ziccere azonban nem volt a horvátoknak, Argentínának annál inkább, de Messi lövésénél védett Livakovic. Az argentin tízes többször fogta a lábát, úgy tűnt, talán sérült, de a 69. percben a torna egyik legjobb védőjét, Gvardiolt úgy megforgatta, hogy az a vb egyik legszebb jelenete volt, és adott gólpasszt a duplázó Álvareznek.

Messinek ez volt a nyolcadik gólpassza a vb-ken, ezzel társrekorder Diego Maradonával.

Argentína tehát a vártnál simábban nyert, és bejutott a világbajnokság döntőjébe, vasárnap a Franciaország–Marokkó szerdai elődöntő nyertesével játszik. Horvátország szombaton a második elődöntő vesztesével meccsel a bronzéremért.