
Már eddig is a városi crossoverek egyik legélénkebb, legtöbb élményt nyújtó típusa volt a Puma, és ezt csak tovább fokozhatja a most elkészült tisztán elektromos hajtású változata. Nem a hatótávjával fog rekordot dönteni, de nincs is rá szüksége, ráadásul olyan téren is jobb a benzines testvérénél, amire nem számítottunk volna.
Három évvel ezelőtt a Fordnál azt ígérték, hogy hamarosan széles választékuk lesz elektromos autókból, méghozzá kívánatos és ütőképes modelleket kínálnak majd. Akkor már éppen elfelejtettük az elektromos Focust, ami legfeljebb csak első próbálkozásnak volt jó, és ahhoz is éppen kezdtünk hozzászokni, hogy a Mustang Mach-E is viselheti az ikonikus paripás emblémát. Az a modell érezhetően az amerikai piacnak készült, de nem kellett sokat várnunk az első igazán európai elektromos Fordokra sem.

Nemrég jött meg az új Explorer, majd nem sokkal később a legendás nevet felélesztő Capri, és mindkét modell eltalált méretben, kipróbált technikával nyújtja az elektromos autózás legjavát. Mostanra pedig tényleg teljes lett a kínálat azzal, hogy megjött a Ford legkisebb, és egyben leginkább elérhető elektromos autója, ami a Puma Gen-E nevet kapta. Nagyobb testvéreivel ellentétben nem eleve elektromos autónak készült, hanem a jól ismert, népszerű benzines Puma elektromos változata lett, de ez nem jelent hátrányt számára. Sőt!
Kompaktra csomagolták
Nagy szüksége volt a Fordnak egy olyan kompakt, jól kitalált és nem túl drága elektromos autóra, mint amilyen az Explorer, és a kínálatban maradt még hely alatta egy kisebb modellnek. A mérnökök becsületére legyen mondva, hogy kevés kompromisszummal sikerült elektromos hajtásúra alakítaniuk a Pumát, ami az első menetpróba alapján az egyik legjobb városi villanyautó lett, ha nemcsak a dizájn és a praktikum, de a vezetési élmény is számít. A Puma, és általában a Fordok pedig ebben mindig is kiemelkedően jók voltak.
A kompakt méretek adottak voltak, 4,21 méteres hosszával a Puma igazi nagyvárosi autó, ami ugyanakkor praktikusabb, mint elsőre gondolnád. Sejtheted, hogy nem lehetett hatalmas akkumulátort belepréselni, ezért a hasznos kapacitása csak 43 kilowattóra, de ha elég takarékos az autó, akkor a mindennapi használatra ez is teljesen elég lehet. Az egész csomag ráadásul elfért a padló alatt, nemhogy nem vesz el helyet a csomagtérből, de az elektromos Pumában még nagyobb is lett a raktér, és az utastér sem szűkösebb.
Feltűnően sárga
Szerettük a Puma dizájnját is, ami barátságos gömbölyűségével, sportos idomaival egyszerre idézte meg a sportkupénak készült ősét, és a mai napig nem ment ki a divatból, pedig ez a generációja már hat éve, 2019 óta velünk van. Még mindig lehet szeretni, és az elektromos kivitel sem változtatott ezen, hiszen inkább csak a részleteit igazították meg. A hagyományos hűtőrács helyére áramvonalas burkolat került, büszkén nagyméretű logóval, és a Mustang Mach-E-hez hasonlóan a hűtőmaszk formáját megidéző stilizált kerettel.
Nemcsak izgalmasabb mintájúak, hanem aerodinamikusak is a könnyűfém kerekek, és az első lökhárító alsó légbeömlőjét, valamint a hátsó tetőszárnyat is úgy alakították, hogy a Gen-E valamivel áramvonalasabb legyen, mint a többi Puma. A legfeltűnőbb mégsem ez, hanem a két élénk fényezés, amiben elhozták a bemutatóra. A Digital Aqua Blue is remek választás, de ha ott van mellette az Electric Yellow, akkor nem kérdés, hogy melyiket kérjük.
Pont ilyen színes, vidám autókra van szüksége a világnak az egyre szürkébb és egyhangúbb autók áradatában.
Praktikusabb, mint gondolnád
Sokat nem változott a belső tér sem a nemrég megújult benzines Pumához képest, de egy kicsit, ha lehet, még praktikusabb lett. A magas középső konzolon jól látható, és mindig elérhető tartója lett a telefonnak, ami vezeték nélkül tölti, alatta pedig egy tágas polcon akár egy fényképezőgép, vagy sok más holmi is elfér, és még a könyöktámaszban is van egy doboz. A Puma hátsó ülése nem túl tágas, de ebben a kategóriában aligha várható el, annyi hely mindenesetre van benne, mint egy kisautóban, csak a lábunkat kell egy kicsit magasabbra húzni.
A Puma legnagyobb dobása eddig is a MegaBox volt, a csomagtér padlója alatti hatalmas rekesz,
amit ráadásul vízhatlan anyaggal borítottak, és az alján még egy kitekerhető lefolyó is van, ha slaggal akarnánk kimosni az ide tett sáros bakancsok után. Mindez megvan az elektromos Pumában is, csak még nagyobb, GigaBox a neve, 145 literes, és ezzel együtt 523 literesre növekszik a raktér kapacitása. Pótkerék ugyan nincs, de a Fordnál megoldották, hogy az autó orrában is legyen egy rekesz, ahová praktikusan elfér a feltekert töltőkábel és még egy pár apróság.
Nem kell sok lóerő az élményhez
Talán a kormánykerék a legfurcsább dolog az új Pumákban, egy kicsit túl nagy, és szögletesebb a kelleténél. A fogása nem rossz, de tekerni nem az igazi, ami kár, mert egy igazi sportkormánnyal még nagyobb élmény lenne a vezetése. A műszeregység természetesen digitális, 12,8 colos, és a középső érintőképernyő is nagyobb lett, 12 colos, a rendszer pedig egészen logikus, jól használható. Jópofa ötlet, hogy a két képernyőt egy soundbar árnyékolja, a jól felszerelt változatokban tíz hangszórós B&O hifi játssza a kedvenc zenéinket.
A jobb oldali bajuszkapcsoló helyére került az irányváltó, ami remekül kézre esik, ezzel indíthatjuk útjára az elektromos Pumát. Az első kerekeket 168 lóerős elektromotor hajtja, ami a kategóriában átlagosnak számít, de
a Ford példája igazolja, hogy ennyi lóerő is elég lehet ahhoz, hogy öröm legyen hajtani.
A tömege túllép a másfél tonnán, de ezt aligha érezni rajta, az azonnal elérhető 290 Nm vígan repíti az elektromos Pumát. Nyolc másodperc alatt van százon, ennél a benzines sportváltozat, a Puma ST sem tudott sokkal jobban gyorsulni.
Már a benzines kivitelét is az egyik legjobban vezethető, legközvetlenebb autónak tartottuk a kategóriában, és ezen a téren a Puma Gen-E is kiemelkedik a többi elektromos autó közül. Az útfekvésének még jót is tett a jól elosztott plusz tömeg, a kormányzását pedig még direktebbre szabták, amivel élénken kaptatott fel a Barcelona fölötti szerpentinekre. Az autózást végig hallható, de sosem tolakodó hanggal festették alá, ami szerencsére nem egy űrhajószerű sivítás, hanem a benzinmotorok duruzsolását idézi.
Hatékony és elérhető
Nem elektromosnak tervezett autó létére a Puma Gen-E elég jól bánik az energiával. Bár a fedélzeti számítógépe érthetetlen okból csak egész számokat ismer, még a hegyi utakon sem ment 14 kilowattóra fölé a fogyasztásunk száz kilométerre, egy nyugis szakaszt 10-es értékkel hoztunk le, a tesztvezetés átlaga pedig 13 kilowattóra lett, ami épp megfelel a gyári értékeknek. Ha minden igaz, akkor ezzel a valóságban is hozható a 347 és 376 kilométer közötti hatótáv. A töltése átlagos, 11 kilowattal mehet, egyenáramon 100 kilowattal 23 perc kell a 80 százalékos töltöttséghez.
Az elektromos Puma akkor is kellemes társ, ha a hétköznapokon, városi autónak használjuk.
Jól fordul, kezes és kényelmes, a 360 fokos kamerarendszerrel nem jelent gondot beállni a legszűkebb helyekre, a nyitható panorámatető pedig mindig feldobhatja a napod. Csak kétféle felszereltséggel kapni, és már az alapmodell is jól ellátott, a Premium a már említett hifin kívül 18 colos kerekeket, mátrixfényszórót, bőrhatású üléskárpitot és elektromosan mozgatott csomagtérajtót ad. Ráadásul azt a pumás logót vetíti az autó mellé, amit a küszöbökön és a kulcson is láthatsz.
Szerintünk jó választás volt a Puma nevét feleleveníteni ehhez a barátságos crossoverhez, és jót tett neki az elektromos hajtás is, amivel még kezesebb, csendesebb, élhetőbb autó lett. Az ára pedig az újonnan jött kínai konkurenciával is felveszi a versenyt, akciósan 12,9 millió forintról indul. A benzinesnél persze drágább, de ha épp egy városi méretű, ám annál praktikusabb, és a vezetési élményben sem utolsó elektromos kisautót keresel, akkor tegyél egy próbát a Puma Gen-E-vel. Aminek a nevét egyébként dzseninek ejtik, zseniális.
Ez is érdekelhet: